گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

ا سی ا

ACA

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

موارد مصرف ا سی ا

تركيب استامينوفن و اسيد استيل سالیسيليك براي تسكين درد‌هاي خفيف تا متوسط ناشي از سردرد‌هاي ميگرني و كاهش تب بكار مي‌رود. كافئين موجود در اين فرآورده از بروز گيجي و عوارض ثانويه آن در سرماخوردگي جلوگيري مي‌كند.

مکانیسم اثر ا سی ا

كافئين محرك خفيف دستگاه عصبي مركزي است و عروق خوني مغزي را تنگ مي كند و اين اثر ممكن است به رفع سردرد كمك نمايد . اثرات ضد درد و ضد التهاب اين دارو نيز مربوط به استامينوفن و اسيد استيل سالیسيليك مي‌باشد.

فارماکوکینتیک ا سی ا

كافئين به خوبي از مجراي گوارشي جذب مي‌شود . اتصال آن به پروتئين‌هاي پلاسما كم است . متابوليسم آن كبدي بوده و نيمه عمر آن 4-3 ساعت است . استامينوفن و اسيد استيل ساليسيليك نيز به خوبي از دستگاه گوارش جذب مي‌گردند جذب اسيد استيل ساليسيليك با غذا كاهش مي‌يابد . نيمه عمر آن در حدود 20-15 دقيقه است و متابوليسم هر دو دارو كبدي است . استامينوفن به ميزان بسيار ناچيز و آسپيرين به ميزان بسيار زياد به پروتئين پلاسما پيوند مي‌يابند . اوج غلظت پلاسمايي آسپيرين 2-1 ساعت و استامينوفن 2-5/. ساعت پس از مصرف مي‌باشد . هر سه تركيب از طريق كليه دفع مي‌شوند.

منع مصرف ا سی ا

آسپيرين در صورت احتمال بروز خونريزي ، در بيماري هموفيلي ، آنژيوادم، آنافيلاكسي يا وجود واكنشهاي آلرژيك شديد به آسپيرين يا سايرNSAID ها و اولسرهاي خونريزي دهنده نبايد مصرف گردد.

عوارض جانبی ا سی ا

تحريك معده، سوزش سر دل يا سوء هاضمه ، تهوع، استفراغ و درد معده از عوارض اسيد استيل ساليسيليك مي‌باشند.

تداخلات دارویی ا سی ا

با مصرف همزمان اسيد استيل ساليسيليك و استامينوفن احتمال بروز نفروپاتي بيشتر مي‌شود. مصرف همزمان گلوكوكورتيكوئيدها ميزان غلظت پلاسمايي اسيد استيل ساليسيليك را كاهش مي‌دهد و احتمال ايجاد خيز را با اين دارو افزايش مي‌دهد. داروهاي سمي براي عصب هشتم شنوايي مي‌تواند اثرات سمي اسيد استيل ساليسيليك را بر روي عصب افزايش دهند. مصرف همزمان استامينوفن با داروهاي القاء كننده آنزيمي و همچنين داروهاي سمي براي كبد مي‌تواند سميت كبدي آن را افزايش دهد . مصرف همزمان كافئين با ساير داروهاي محرك دستگاه عصبي مركزي ممكن است منجر به تحريك بيش از حد CNS و بروز عصبانيت ، تحريك پذيري يا كم خوابي گردد. كافئين مي‌تواند دفع ادراري ليتيم را افزايش دهد.بنابراين بر غلظت درماني آن اثر مي‌گذارد . مصرف همزمان مهار كننده‌هاي مونوآمين اكسيداز مي‌تواند اثرات مقلد سمپاتيك كافئين را افزايش داده و منجر به بروز آريتمي خطرناك قلبي و يا افزايش شديد فشار خون گردد.

هشدار ها ا سی ا

1. مصرف تركيب استامينوفن و اسيد استيل ساليسيليك در كودكان مورد بحث است و بسياري از پزشكان مصرف اين فرآورده را در كودكان كمتر از 12 سال توصيه نمي‌كنند. 2. استفاده بيش از حد اين دارو ممكن است خطر نكروز كبدي را افزايش دهد. 3. استامينوفن در موارد زير بايد با احتياط فراوان مصرف شود: الكسيم فعال، بيماري كبد و هپاتيت ويروسي. 4. آسپيرين در موارد زيربايد با احتياط فراوان مصرف شود: آسم، آلرژي و پوليپ بيني به علت حساسيت به آسپيرين، قرحه گوارشي و گاستريت.

توصیه های دارویی ا سی ا

1. اين دارو در كودكاني كه نشانه‌هاي آنفلوانزا يا آبله مرغان دارند. نبايد بدون مشورت با پزشك تجويز شود. 2. براي كاهش عوارض با غذا و همراه يك ليوان آب مصرف گردد. 3. در صورتيكه عوارض بيماري و يا تب طي 3 روز كاهش نيافت، بايد به پزشك مراجعه گردد. 4. پنج روز قبل از جراحي از مصرف آن بايد خودداري گردد. 5. اين تركيب نبايد بيش از مقدار توصيه شده مصرف شود( به علت احتمال بروز آسيب كبدي با استامينوفن يا مسموميت مجراي گوارش با آسپيرين)‌، مگر اينكه با پزشك مشورت گردد. در كودكان حداكثر5 نوبت در روز اين تركيب مي توان استفاده نمود. 6. مراجعه منظم به پزشك در صورت نياز به مصرف طولاني مدت دارو با مقادير زياد، ضروري است. 7. از مصرف ساير فرآورده‌هاي حاوي الكل ، استامينوفن يا اسيد استيل ساليسيليك بايد خودداري نمود. 8. بدون مشورت با پزشك ، نبايد از اين تركيب براي درمان بيماري‌هاي روماتيسمي يا التهابي شديد يا مزمن استفاده نمود.

کد ژنریکنام فارسینام انگلیسی
00001قرص آ سی آACA TAB
نام انگلیسینام فارسیشکل داروییدوزنحوه استفادهپایهکد ATC
CINACALCET (AS HYDROCHLORIDE)سیناکلست (بصورت هیدروکلراید)TABLET30 mgORALCINACALCET 30 mgH05BX01
BETACAROTENبتاکاروتنCAPSULE30 mgORAL.BETA.-CAROTENE 30 mgA11CA02
ABACAVIR (AS SULFATE)آباکاویر (بصورت سولفات)TABLET300 mgORALABACAVIR 300 mgJ05AF06
BETACAROTENEبتاکاروتنCAPSULE30 mgORAL.BETA.-CAROTENE 30 mgA11CA02
LEVODOPA / CARBIDOPA / ENTACAPONEلوودوپا / کربی دوپا / انتاکاپونTABLET100 mg/25 mg/200 mgORALLEVODOPA 100 mg/CARBIDOPA 25 mg/ENTACAPONE 200 mgN04BA03

مصرف در بارداری

گروه D

استفاده نشود: شواهدی دال بر خطر مرگ جنین با مصرف این دارو در دوران بارداری وجود دارد. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.