گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

استامینوفن+گایافنزین+فنیل افرین

Acetaminophen+Guaifenesine+Phenylephrine

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

موارد مصرف

ضد سرفه و علائم سرماخوردگی

مکانیسم اثر

-استامینوفن:اين دارو با مهار ساخته شدن پروستاگلاندین‌ها موجب تب و كاهش شدت درد می گردد. -گایافنزین: به نظر می رسد كه اثر خلط آوری دارو از طريق افزايش حجم و كاهش چسبندگی ترشحات نای و نايژه ها اعمال می شود. بنابراين ممكن است كارایی بازتاب سرفه را افزایش دهد و خروج خلط را تسهیل نماید. -فنیل افرین:این دارو یک مقلد سمپاتیک است كه مستقیما گیرنده های آلفا-آدرنرژیک درعضله گشادكننده مردمک را تحریک می كند و اين عضله را منقبض می كند. همچنين گيرنده های آلفا-آدرنرژیک در عروق ملتحمه و بينی را تحریک می كند و موجب تنگی عروق می شود.

فارماکوکینتیک

-استامینوفن:شروع اثر: ۱ساعت، اتصال به پروتئین: ۱۵تا۲۵درصد، متابولیسم: کبدی، دفع:ادراری. -گایافنزین: شروع اثر: ۳۰دقیقه، مدت اثر: ۴-۶ساعت، متابولیسم:کبدی، دفع: ادراری. -فنیل افرین: فراهمی زیستی:کمتر از۳۸درصد، شروع اثر:۱۰-۱۵درصد، مدت اثر:۱۵دقیقه، زمان پیک پلاسمایی: ۰/۷۵-۲ساعت، متابولیسم:عمدتا در دیواره ی روده و مقداری در کبد، متابولیت:ام-هیدروکسی مندلیک اسید(غیرفعال)، نیمه عمر: ۲-۳ساعت، دفع: ادراری(۸۰ـ۹۰درصد)

عوارض جانبی

-هایپرتنشن، تاکی کاردی برگشتی، سرگیجه، سردرد، بی قراری، خواب آلودگی، لرزش، راش پوستی، افزایش اشتها، کم خونی، افزایش احتمالی بیلی روبین و آلکالین، تحریک پذیری، انقباض عروقی شدید محیطی یا احشایی.

تداخلات دارویی

-داروهایی که آنزیم های کبدی را فعال تر میکنند تاثیر استامینوفن را کمتر میکنند. بعنوان مثال:کاربامازپین (تگرتول)، ایزونیازید، باربیتورات ها مانند فنوباربیتول، ریفامپین. -داروی کلستیرامین موجب کاهش جذب استامینوفن از روده شده و بنابراین استامینوفن باید یک ساعت قبل و یا 4-3 ساعت بعد از مصرف کلستیرامین استفاده شود. -وارفارین: مصرف استامینوفن با دوز بیش از 2 گرم در روز میتواند اثر رقیق کنندگی خون وارفارین را افزایش دهد. -هپارین: افزایش خطر خونریزی -در صورت جذب سيستميک، پس از مصرف توأم فنیل افرین همراه با داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای مهاركننده های آنزيم منوآمین اكسیداز MAO) ) و ماپروتیلین ممكن است فشار خون افزايش یابد.

هشدار ها

-حساسیت -در برخی محصولات احتمال وجود فنیل آلانین وجود دارد.

توصیه های دارویی

-دارو را دقیقا به مقداری که پزشک در هر نوبت تجویز کرده، اندازه گیری کرده و مصرف کنید. -مصرف بیش از 5 بار در روز در کودکان فقط تحت نظر پزشک صورت گیرد. -مصرف روزانه بیشتر از 2/6 گرم در کودکان و 4گرم در بزرگسالان فقط تحت نظر پزشک صورت گیرد. -این دارو با مصرف الکل تداخل دارویی دارد. -در بیماران مبتلا به فنیل کتونوری در صورت تجویز این دارو با پزشک خود مشورت کنید. -در صورت مشاهده ی علائم التهاب شدید پوست، دهان یا چشم، مصرف دارو را فورا قطع و به پزشک مراجعه کنید.

کد ژنریکنام فارسینام انگلیسی
22078شربت استامینوفن+گایافنزین+فنیل افرینACETAMINOPHEN/GUAIFENESINE/PHENYLEPHRINE SYRUP

مصرف در بارداری

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.