گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

آسیکلوویر

Aciclovir

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

طبقه بندی مارتیندل

موارد مصرف آسیکلوویر

آسیکلوویر در درمان پیشگیری تبخال ناشی از ویروس هرپس، مننژیت ناشی از ویروس هرپس ، پیشگیری ودرمان زونا و درمان عفونت ناشی از واریسلا ( آبله مرغان ) مصرف می شود.

مکانیسم اثر آسیکلوویر

آسیکلوویر ساخت DNAویروس را مهار می کند. این عمل از طریق تبدیل آسیکلوویربه آسیکلوویر تری فسفات و تداخل با آنزیم DNA پلیمراز ویروس صورت می گیرد.

فارماکوکینتیک آسیکلوویر

جذب خوراکی آسیکلوویر حدود%15-30 است وبه مقدار وسیع در مایعات و بافت های بدن منتشر می شود. بیشترین غلظت ان در CNSحدود % 50 غلظت پلاسمایی ان است .متابولیسم ان کبدی است به طور عمده از طریق کلیه دفع می شود. جذب پوستی دارو نا چیز است .

عوارض جانبی آسیکلوویر

اختلالات گوارشی، هپاتیت و زردی ، سردرد وسرگیجه، واکنش های حساسیت مفرط و انافیلاکسی ، توهم، لرز، تشنج ، جنون واغما از عوارض گزارش شده این دارو هستند. فلبیت یا التهاب در محل تزریق از عوارض جانبی مهم و نسبتاً شایع آسیکلوویر تزریقی است . امکان بروز عوارض کلیوی به خصوص بعد از تزریق سریع دارو وجود دارد.

تداخلات دارویی آسیکلوویر

*مشخصات کلی تداخلات: - مهارکنندهی CYP1A2(ضعیف) - اختلال در پاسخ سیستم ایمنی در مقابل عفونت ویروسی - کاهش آستانهی تشنج -تشدید سمیت کلیوی تداخلات رده X (پرهیز): کلادریبین، فوسکارنت، واکسن آبله مرغان، واکسن زونا (زنده یا ضعیف شده) کاهش اثرات داروها توسط آسیکلوویر: کلادریبین، تالیموژن لاهرپارپوک، واکسن آبله مرغان، واکسن زونا (زنده یا ضعیف شده) کاهش اثرات آسیکلوویر توسط داروها: تداخل قابل‌توجهی مشخص نشده است. افزایش اثرات داروها توسط آسیکلوویر: کلوزاپین، مایکوفنولات، محصولات تنوفوویر، مشتقات تئوفیلین، تیزانیدین، زیدوودین افزایش اثرات آسیکلوویر توسط داروها: فوسکارنت، مایکوفنولات، محصولات تنوفوویر تداخل با غذا: ذکر نشده است.

هشدار ها آسیکلوویر

در صورت وجود هیدراتاسیون ،اختلال کار کلیه یا اختلالات نورولوژیک باید با احتیاط فراوان مصرف شود.

توصیه های دارویی آسیکلوویر

بیمار باید بداند که Acyclovir درمان کننده هرپس تناسلی نیست و مشخص نیست که آیا Acyclovir از انتقال هرپس تناسلی به سایرین جلوگیری می کند یا خیر. از تماس جنسی با شرکای جنسی غیر آلوده در زمانی که ضایعات هرپس تناسلی و علائم بیماری وجود دارد اجتناب شود زیرا ریسک آلوده شدن شریک جنسی وجود دارد. هرپس تناسلی حتی در صورت نبود علائم هم منتقل می شود درمان باید در کوتاه ترین زمان ممکن بعد از پیدایش علائم آغاز شود دوز و طول مدت درمان توصیه شده نباید افزایش یابد بیمار در طول درمان با داروی سیستمیک باید آب کافی مصرف کند در صورت مصرف همزمان داروهای نسخه ای یا OTC به پزشک اطلاع داده شود. در صورت بارداری یا قصد به بارداری یا شیردهی به پزشک اطلاع داده شود. Acyclovir موضعی نباید برای درمان هرپس تناسلی استفاده شود و فقط جهت تبخال مصرف می شود قبل از استفاده از کرم موضعی محل باید تمیز و خشک باشد کرم موضعی برای استفاده خارجی است و نباید داخل دهان یا بینی یا پوست سالم و چشم استفاده شود از پوشش روی کرم استفاده نکنید دست ها را قبل و بعد از استفاده از کرم بشویید از استفاده از سایر فرآورده های موضعی مثل لوازم آرایشی، بوم لب، ضد آفتاب و سایر داروهای موضعی روی محل استفاده از کرم اجتناب کند

کد ژنریکنام فارسینام انگلیسی
00020پماد چشمی آسیکلوویرACICLOVIR 3% 3G OINT OPH
00023قرص آسیکلوویرACICLOVIR 400MG TAB
00024کرم آسیکلوویرACICLOVIR 5% 10G CREAM
12401قرص آسیکلوویرACICLOVIR 800MG TAB
00022ویال آسیکلوویرACICLOVIR SODIUM 250MG VIAL
02366ویال آسیکلوویرACICLOVIR SODIUM 500MG VIAL
05981قرص آسیکلوویرIMMUNOVIR 500MG TAB
00021قرص آسیکلوویرACICLOVIR 200MG TAB
نام انگلیسینام فارسیشکل داروییدوزنحوه استفادهپایهکد ATC
ACICLOVIRآسیکلوویرTABLET400 mgORALACYCLOVIR 400 mgJ05AB01
ACICLOVIRآسیکلوویرCREAM5 %TOPICALACYCLOVIR 5 %D06BB03
ACICLOVIRآسیکلوویرINJECTION, POWDER, FOR SOLUTION500 mgPARENTERALACYCLOVIR 500 mgJ05AB01
ACICLOVIRآسیکلوویرTABLET800 mgORALN2-ACETYLACICLOVIR 800 mgJ05AB01
ACICLOVIRآسیکلوویرOINTMENT3 %OPHTHALMICACYCLOVIR 3 %S01AD03

مصرف در بارداری

گروه B

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات حیوانی شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو مشاهده نشده است. مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.