گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

کلرال هیدراته

Chloral Hydrate

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

موارد مصرف کلرال هیدراته

این در درمان کوتاه مدت بیخوابی و بعنوان سداتیو قبل از اعمال جراحی (Premedication) استفاده می شود. استفاده از آن در کودکان قبل از اعمال تشخیصی، دندانی یا طبی در برخی مناطق بطور وسیعی صورت می گیرد. همچنین این دارو دارای Rubefacient action بوده و بعنوان یک ضد تحریک نیز استفاده می شود.

مکانیسم اثر کلرال هیدراته

-مکانیسم اثر ناشناخته است؛ باعث تضعیف سیستم عصبی مرکزی می گردد.

فارماکوکینتیک کلرال هیدراته

این دارو بسرعت از طریق گوارش جذب شده و اعمال اثر آن در عرض نیم ساعت بعد از تجویز خوراکی ظاهر می شود. بطور وسیعی در سراسر بدن توزیع می شود. بسرعت در اریتروسیت، کبد و سایر بافتها به تری کلرواتانول و تری کلرواستیک اسید متابولیزه می شود. قسمتی از آن از طریق ادرار دفع می شود مقداری از آن نیز وارد صفرا می شود. تری کلرواتانول متابولیت فعالی بوده و وارد مایع مغزی نخاعی (CSF) و شیر مادر شده و از جفت نیز عبور می کند. نیمه عمر آن در پلاسما بین 11-7 ساعت و در نوزادان بطور قابل توجهی طولانی تر است. نیمه عمر تری کلرواستیک اسید چندین روز است.

عوارض جانبی کلرال هیدراته

تحریک معده، اتساع شکمی و تموج، خواب آلودگی، سبکی سر، آتاکسی، سردرد، تهییج پارادوکس، هالوسیناسیون (توهم)، کابوس شبانه،دلیریوم ،کنفوزیون، پارانویا، واکنشهای ازدیاد حساسیتی مثل راشهای پوستی، اریتم مولتی فرم و سندرم استونس جانسون، کتونوری. در مصرف بیش از حد عوارضی چون استفراغ و نکروز معده، آریتمی های قلبی، یرقان ناشی از آسیب کبدی و آلبومینوری بدنبال صدمه کلیوی دیده می شود. تحمل و وابستگی ممکن است رخ دهد. مراحل وابستگی و ترک آن شبیه باربیتوراتهاست .

تداخلات دارویی کلرال هیدراته

1- اثرات سداتیو این دارو با سایر دپرسانتهای CNSهمانند الکل، (سندرم Mickey Finn)، باربیتورات و دیگر سداتیوها، تشدید می شود. 2- این دارو و اثرات ضد انعقادی کومارین را تغییر می دهد. 3-تجویز داخل وریدی فوروزماید بدنبال مصرف کلرال هیدرات بدلیل جابجایی هورمونهای تیروئیدی از محل باند شدن خود، می تواند باعث ایجاد یک وضعیت هیپرمتابولیک شود.

هشدار ها کلرال هیدراته

1- این دارو در بیماران با اختلال کبدی یا کلیوی شدید، بیماری قلبی شدید نبایستی تجویز شود. 2- در صورت وجود گاستریت، بهتر است از مصرف خوراکی آن اجتناب گردد. 3- همانند سایر سداتیوها، این دارو دربیماران با عدم کفایت تنفسی بایستی با احتیاط داده شود.

توصیه های دارویی کلرال هیدراته

1- بدلیل وجود اثرات طولانی خواب آلودگی و گیجی در روز بعد از مصرف دارو، بایستی از رانندگی و کار با ماشین آلات خودداری شود. 2- در طی حاملگی، بهتر است از مصرف آن اجتناب گردد. 3- مصرف این دارو ممکن است در برخی تستها نظیر تست گلوکز و یا 17 هیدروکسی کورتیکواستروئید ادراری اختلال ایجاد کند.

کد ژنریکنام فارسینام انگلیسی
16604محول خوراکی کلرال هیدراتهCHLORAL HYDRATE 250MG/5ML ORAL SOLUTION
نام انگلیسینام فارسیشکل داروییدوزنحوه استفادهپایهکد ATC
CHLORAL HYDRATEکلرال هیدراتSOLUTION50 mg/1mLORALCHLORAL HYDRATE 50 mg/1mLN05CC01

مصرف در بارداری

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.