گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

کلوتریمازول+بتامتازون

Clotrimazole+Betamethasone

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

طبقه بندی مارتیندل

موارد مصرف

این ترکیب دارویی از یک کورتیکواستروئید قوی و یک داروی ضد قارچ آزول تشکیل شده است و برای درمان علامتی عفونت های قارچی ملایم همراه با خارش استفاده می شود عفونت هایی از قبیل : tinea pedis tinea cruris tinea corporis

مکانیسم اثر

کلوتریمازول یک داروی ضد قارچ آزولی است و بتامتازون یک کورتیکواستروئید است. کلوتریمازول با مهار ساخت ارگوسترول باعث آسیب رساندن به غشاء سلولی قارچ و تغییر در نفوذ پذیری آن می گردد و باعث خروج عناصر ضروری داخل سلولی می گردد. و بتامتازون با عبور از غشاء سلولي به گيرنده‌هاي اختصاصي خود در سيتوپلاسم متصل شده و كمپلكس دارو-گيرنده وارد هسته سلولي مي‌شود. اين كمپلكس با اتصال به نواحي خاصي از DNA موجب تحريك روند رونويسي mRNA و به دنبال آن ساخت آنزيم‌هاي مهاري مي‌گردد كه گمان مي‌رود مسئول ايجاد اثرات مهاري ضد التهابي مي‌باشند.

فارماکوکینتیک

کورتیکواستروئیدها از پوست سالم مقادیر ناچیزی جذب می شود و در صورت زخم و التهاب مقدار جذب سیستمیک افزایش می یابد

عوارض جانبی

* به مونوگراف هریک از داروها به صورت جداگانه نیز رجوع شود. عوارض نسبتا شایع (%10-1): پوستی: خشکی پوست سیستم اعصاب مرکزی: سوزش موضعی، خواب رفتگی اندام

تداخلات دارویی

*مشخصات کلی تداخلات: اطلاعاتی گزارش نشده است. تداخلات رده X (پرهیز): آلدسلوکین، پروژسترون کاهش اثرات داروها توسط کلوتریمازول و بتامتازون: آلدسلوکین، کورتیکورلین، هیالورونیداز، پروژسترون کاهش اثرات کلوتریمازول و بتامتازون توسط داروها: ذکر نشده است. افزایش اثرات داروها توسط کلوتریمازول و بتامتازون: دفراسیروکس، ریتودرین، سیرولیموس، تاکرولیموس (سیستمیک) افزایش اثرات کلوتریمازول و بتامتازون توسط داروها: ذکر نشده است. تداخل با غذا: ذکر نشده است.

توصیه های دارویی

این دارو برای حساسیت پوشک در اطفال داروی مناسبی نیست

کد ژنریکنام فارسینام انگلیسی
10284لوسیون کلوتریمازول+بتامتازونCLOTRIMAZOLE/BETAMETHASONE 30ML LOTION
11747کرم کلوتریمازول+بتامتازونCLOTRIMAZOLE/BETAMETHAZONE (1/0.05)% CREAM

مصرف در بارداری

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.