جستجو
Generic filters

سیکلیزین

Cyclizine

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

طبقه بندی مارتیندل

موارد مصرف سیکلیزین

این دارو یک مشتق piperazine است و یک آنتی هیستامین آرام بخش با فعالیت آنتی موسکارینی که البته آثار آرام بخشی آن قابل توجه نیستند. از این دارو به عنوان یک ضد تهوع در درمان حالت تهوع و استفراغ استفاده می شود از جمله در حالات بعد از عمل جراحی و یا رادیوتراپی و در مورد تهوع و استفراغ ناشی از دارو. هم چنین درعلائم درمانی سرگیجه ناشی از بیماری مینیر یا اختلالات وستیبولار به کار می رود. در درمان تهوع و استفراغ این دارو با دوز معمول mg 50 تا 3 بار در روز به صورت هیدروکلرید و به طریق خوراکی تجویز می گردد اگرچه در صورت لزوم دوزهایی تا حد 200 میلی گرم در 24 ساعت تجویز می شوند. این دارو به صورت لاکتات به طریق داخل عضلانی یا داخل وریدی تجویز می گردد و دوزهای تجویزی آن مشابه با دوزهای فرم هیدروکلرید خوراکی می باشند.

فارماکوکینتیک سیکلیزین

سیکلیزین از مسیر گوارشی جذب می گردد و آغاز اثر آن طی 2 ساعت رخ می دهد. طول دوره فعالیت آن حدود 4 ساعت گزارش شده است. این دارو در کبد به متابولیت غیر فعال خود یعنی norcyclizine متابولیزه می گردد. نیمه عمر حذف پلاسمایی این دارو و متابولیتش 20 ساعت می باشد. در طی 24 ساعت کمتر از یک درصد از دوز خوراکی از طریق ادرار دفع می گردد.

عوارض جانبی سیکلیزین

به طور کلی همانند داروهای آنتی هیستامین آرام بخش. این دارو می تواند نارسایی قلبی پیشرفته را بدتر کند. در تجویز تزریقی ممکن است باعث افت فشار خون شود.

تداخلات دارویی سیکلیزین

به طور کلی همانند آنتی هیستامین های آرام بخش.

مصرف در بارداری

گروه B

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات حیوانی شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو مشاهده نشده است. مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.