گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

اریترومایسین

Erythromycin

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

طبقه بندی مارتیندل


قرص خوراکی اریترومایسین
اریترومایسین یک داروی ضدمیکروب (آنتی بیوتیک ) می باشد که برای درمان کوتاه مدت عفونت های باکتریایی حاد مانند برخی عفونت های تنفسی، ادراری، پوستی و دهانی تجویز می گردد.
مصرف این دارو تنها با تجویز پزشک برای بزرگسالان و اطفال مناسب است.این دارو با از بین بردن باکتری ها باعث برطرف شدن علائم عفونت می گردد.
اریترومایسین به صورت خوراکی،قطره ی چشمی، آمپول تزریقی و محلول و ژل موضعی موجود می باشد.
اریترومایسین در برخی ضایعات پوستی همچون آکنه و رزاسه توسط پزشکان تجویز می گردد با این حال مصرف آنتی بیوتیک های موضعی بدون تشخیص پزشک توصیه نمی شود و می تواند عوارض بسیاری در بر داشته باشد.
پیش از شروع مصرف اریترومایسین
-در صورت بارداری، تصمیم به بارداری یا شیردهی حتماً پزشک خود را مطلع نمایید .
-در صورتی که سابقه ی هرگونه ناراحتی کبدی یا کلیوی دارید به پزشک اطلاع دهید .
-در صورت سابقه ی ضربان قلب نامنظم، نوعی اختلال عضلانی به نام میاستنی گراویس ، بیماری خونی پورفیری و حساسیت دارویی پزشک را در جریان قرار دهید.
-پیش از شروع مصرف این دارو لیست کامل داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید تا در صورت وجود تداخل دارویی، اقدامات لازم را انجام دهند.
نحوه ی صحیح مصرف اریترومایسین
اریترومایسین را دقیقاً طبق دستور مصرفی پزشک مصرف نمایید.دارو را در زمان مشخصی از روز و بطور منظم مصرف نمایید و دوره ی درمان را حتی در صورت احساس بهبودی کامل نمایید.مصرف صحیح و منظم داروهای آنتی بیوتیکی علاوه بر درمان کامل عفونت به کاهش مقاومت میکروبی نیز کمک بسیار زیادی می نماید.اما به طور معمول این دارو چهاربار در روز تجویز می شود و در برخی موارد ممکن است یک یا دوبار در روز نیز تجویز گردد.
-در صورتی که نیاز به مصرف این دارو برای کودکان باشد، لازم است مقدار مصرف دارو بر اساس وزن کودک توسط پزشک محاسبه گردد و هنگام مصرف دقیقاً به همان اندازه ی تعیین شده به کودک داده شود.
-کامل کردن دوره ی درمان با داروهای آنتی بیوتیکی به جلوگیری از عود مجدد عفونت کمک می نماید.معمولا دوره ی درمان با اریترومایسین با توجه به تشخیص پزشک ۵تا۱۴روز می باشد و در صورت صلاحدید پزشک ممکن است نیاز به مصرف به مدت بیشتری باشد.
-در صورتی که در پایان دوره ی درمانی همچنان علائم عفونت و عدم بهبودی در شما وجود داشت،حتما به پزشک مراجعه نمایید .
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف این دارو، به محض یادآوری آن را مصرف کنید و تعداد دفعات مصرف در روز را طبق تجویز پزشک استفاده نمایید اما از دوبرابر نمودن مقدار دارو در یک نوبت خودداری نمایید.
توصیه ها
-پیش از خرید هرگونه فرآورده ی دارویی یا مکمل، داروساز خود را در جریان مصرف اریترومایسین قرار دهید.اگر مجبور به استفاده ی مداوم از داروهای درمان کننده ی سوهاضمه و شربت ضداسید معده می باشید، پزشک خود را در جریان قرار دهید زیرا برخی از محصولات تجاری حاوی اریترومایسین با مصرف همزمان داروهای ضداسید تداخل دارند.
-مصرف برخی داروهای ضدمیکروب از جمله این دارو در برخی افراد منجر به ایجاد لکه های قرمز و خارش در نواحی دهان و واژن پس از پایان دوره ی درمانی می شود .در صورت مشاهده ی این علایم با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.
-در صورتی که از قرص های خوراکی ضدبارداری و حاوی هورمون های زنانه استفاده می نمایید،در مدت درمان با اریترومایسین لازم به استفاده از یک روش جلوگیری ثانویه همزمان با مصرف قرص نمی باشد مگر اینکه علائمی مانند اسهال و استفراغ داشته باشید.در این صورت با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.
-این داروی آنتی بیوتیک می تواند اثر واکسن خوراکی تیفوئید(حصبه) را تضعیف نماید لذا پیش از هرگونه واکسیناسیون مسئول واکسیناسیون را در جریان مصرف اریترومایسین قرار دهید.
عوارض ناخواسته ی دارویی اریترومایسین
-در صورت احساس تهوع یا دل درد در مدت مصرف اریترومایسین، تا جای ممکن وعده های غذایی سبک استفاده نمایید و از مصرف غذاهای پرچرب و پرادویه خودداری کنید.همچنین مصرف دارو پس از غذا می تواند به کاهش این علائم کمک نماید.
-در صورت بروز اسهال، مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید و اگر اسهال ادامه دار یا شدید شد حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

نام انگلیسینام فارسیشکل داروییدوزنحوه استفادهپایهکد ATC
ERYTHROMYCIN / AZELAIC ACIDاریترومایسین / آزلائیک اسیدLOTION2 %/5 %TOPICALERYTHROMYCIN 2 %/AZELAIC ACID 5 %D10AF52
ERYTHROMYCIN / BENZOYL PEROXIDEاریترومایسین / بنزوئیل پراکسایدGEL3 %/5 %TOPICALERYTHROMYCIN 3 %/BENZOYL PEROXIDE 5 %D10AF52
ERYTHROMYCINاریترومایسینINJECTION, POWDER, FOR SOLUTION1 gPARENTERALERYTHROMYCIN 1 gJ01FA01
ERYTHROMYCINاریترومایسینPOWDERNOT APPLICABLEERYTHROMYCINV03
ERYTHROMYCINاریترومایسینTABLET200 mgORALERYTHROMYCIN 200 mgJ01FA01

مصرف در بارداری

گروه B

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات حیوانی شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو مشاهده نشده است. مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.