گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

هاش سی جی

Human Chorionic Gonadotrophin

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟اوویترل محصول شرکت مرک

هاش سی جی 
اچ سی جی هورمون جنسی است که از جفت در رحم مادر تولید می شود و محرک تولید پروژسترون و باعث تداوم بارداری در مادر است. اچ سی جی بصورت تزریقی در درمان ناباروری در خانم ها و آقایان همراه با سایر داروها استفاده می شود. این دارو در خانم ها باعث تحریک تخمک گذاری و در آقایان باعث افزایش تولید تستوسترون می شود.


 


 

موارد مصرف هاش سی جی

گنادو تروپين جفتي در درمان و در تشخيص كريپتور كيديسم (نهان بيضگي) قبل از بلوغ كه به دليل انسداد آناتوميك نباشد، مصرف مي شود. اين فرآورده همچنين در درمان ناباروري ناشي از بي كفايتي عملكرد هيپوفيز در مردان و نيز نازايي در خانمها، به تنهايي و يا در تركيب با منوتروپينها يا كلوميفن استفاده مي شود. علاوه بر اين در تشخيص كم كاري غدد جنسي در مردان، نارسايي جسم زرد و نيز به منظور تحريك تخمك گذاري در عمل باروري خارج از بدن (IVF) كاربرد دارد.

مکانیسم اثر هاش سی جی

عمل اين هورمون اغلب همانند LH مي باشد. با تقليد پيك طبيعي LH، در زنان موجب تحريك تخمك گذاري و در مردان موجب افزايش توليد آندروژن توسط بيضه ها مي گردد.

فارماکوکینتیک هاش سی جی

در خانمها اغلب 36-32 ساعت پس از تجويز، تخمك گذاري رخ مي دهد. نيمه عمر دارو دو مرحله اي بوده(11و23 ساعت) و طي24 ساعت 12-10% دارو به صورت تغيير نيافته، از طريق كليه ها دفع مي شود.

منع مصرف هاش سی جی

به طور كلي در صورت وجود بزرگي يا تومور هيپوفيز، بلوغ زودرس در حين درمان كريپتوركيديسم، وجود خونريزي هاي واژينال با علت نامشخص، تومورهاي رحم، كيست هاي تخمداني به غير از سندرم پلي كيستيك تخمداني، ترومبوفلبيت فعال، كارسينوماي پروستات و يا ساير نئوپلاسم وابسته به آندروژن اين دارو نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی هاش سی جی

* recombinant: عوارض نسبتا شایع (%10-2): غدد درون ریز و متابولیسم: کیست تخمدان، سندروم تحریک بیش از حد تخمدان گوارشی: درد شکمی، تهوع، استفراغ موضعی: درد محل تزریق، کبودی محل تزریق، واکنش محل تزریق، التهاب محل تزریق متفرقه: درد پس از جراحی urine-derived: سایر عوارض (درصد نامشخص): قلبی عروقی: ترومبوز شریانی، ادم سیستم اعصاب مرکزی: افسردگی، خستگی، سردرد، تحریک پذیری، بی قراری غدد درون ریز و متابولیسم: ژینکوماستی، سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ادراری تناسلی: بلوغ زودرس، پارگی کیست تخمدان موضعی: درد محل تزریق

تداخلات دارویی هاش سی جی

*مشخصات کلی تداخلات: - تشدید اثرات ترومبوژنیک تداخلات: تداخل دارویی ویژه ای برای این دارو ذکر نشده است. در مصرف داروهای متعدد، جانب احتیاط رعایت شود.

هشدار ها هاش سی جی

1. مصرف توامHCG ، با ساير تركيبات محرك تخمك گذاري ممكن است موجب افزايش بروز عواقب ترومبوآمبوليك گردد. 2. در بيماران مبتلا به نارسائي قلبي يا كليوي، آسم، ميگرن و صرع، اين دارو بايد با احتياط مصرف شود. 3. از آنجا كه مصرف مداوم دارو ممكن است تحريك بيش از حد تخمدان را موجب شود، بايد حتي الامكان در حين درمان غلظت سرمي استروژن را كنترل نموده و آزمايشات اولتراسوند را انجام داد. 4. به منظور آگاهي از وقوع تخمك گذاري، بايد روزانه درجه حرارت بدن بيمار كنترل شود و درصورتي كه به دنبال يك دوره درماني، تغيير دو مرحله اي درجه حرارت بدن مشاهده شود، ولي قاعدگي رخ ندهد، آزمون حاملگي بايد انجام شود. 5. مصرف توام HCG باساير منوتروپين ها ممكن است موجب افزايش شروع حاملگي هاي چند قلو و در نتيجه افزايش خطر تولد نوزادان نارس گردد.

توصیه های دارویی هاش سی جی

1. در هنگام مصرف دارو، بيمار بايد از هر جهت تحت نظر پزشك باشد. 2. براي درمان كامل ممكن است به مصرف طولاني مدت دارو نياز باشد. 3. بايد به بيمار توصيه شود تا پس از مصرف دارو، زمان مقاربت و نيز درجه حرارت بدن را به طور روزانه ثبت نمايد.

کد ژنریکنام فارسینام انگلیسی
11405CHORIO GONADOTROPIN ALFA 250MCG/0.5ML SOL FOR INJ
00284ویال اچ سی جیCHORIONIC GONADOTROPHIN (HUMAN) 1500 U VIAL
08716ویال اچ سی جیCHORIONIC GONADOTROPHIN (HUMAN) 2000IU VIAL
07390ویال اچ سی جیCHORIONIC GONADOTROPHIN (HUMAN) 2500IU VIAL
00285ویال اچ سی جیCHORIONIC GONADOTROPHIN (HUMAN) 500 U VIAL
00286ویال اچ سی جیCHORIONIC GONADOTROPHIN (HUMAN) 5000 U VIAL

مصرف در بارداری

گروه X

به هيچ وجه نبايد استفاده شود: مطالعات حیوانی یا انسانی مواردی از نقص مادرزادی و یا خطر مرگ جنین ناشی از عوارض مصرف این دارو در دوران بارداری مشاهده شده است. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. بنابراین ریسک خطر مصرف این دارو در بارداری بطور حتم بیش از منافع احتمالی آن است و نباید استفاده شود.

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.