گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

اپیکا

Ipecac

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

موارد مصرف اپیکا

ايپكا به عنوان ماده قي آور در درمان اضطراري مصرف مقادير بيش از حد داروها و در درمان مسموميت ها تجويز مي شود.

مکانیسم اثر اپیکا

اثر ايپكا عمدتاً ناشي از آلكالوئيدهاي اصلي آن يعني امتين و سفالين مي باشد. اين آلكالوئيدها از طريق موضعي سبب تحريك مخاط معده و از طريق مركزي سبب تحريك منطقه ماشه اي گيرنده هاي شيميايي (CTZ) در بصل النخاع شده و سبب بروز استفراغ مي گردند.

فارماکوکینتیک اپیکا

اثر دارو پس از 30-20 دقيقه شروع مي شود. طول مدت اثر دارو 30-25 دقيقه مي باشد. دارو به آهستگي از بدن دفع مي گردد به طوري كه تا 60 روز پس از مصرف آن را در ادرار مي توان تشخيص داد.

منع مصرف اپیکا

1. اين فرآورده در مسموميت با مواد خورنده قوي ( مانند اسيدها يا قليايي ها) و نيز مسموميت با مواد نفتي نبايد مصرف شود. 2. از مصرف اين فرآورده در مواردي كه احتمال آسپيراسيون محتويات معده وجود دارد، مانند اغما يا عدم هوشياري بيمار، و نيز در صورت شوك احتمال بروز تشنج و بيماري قلبي عروقي بايد خودداري كرد.

عوارض جانبی اپیکا

علائم مصرف بيش از حد عبارتند از اسهال، تهوع و يا استفراغ مداوم، كرامپ معده، اشكال در تنفس، خستگي غير عادي و سفتي عضلات، در صورت جذب، دارو داراي اثرات قلبي است.

تداخلات دارویی اپیکا

ذغال فعال شده شربت ايپكا را جذب كرده و اثر قي آور آن راكاهش مي دهد. اگر استفاده هر دو دارو ضرورت داشته باشد ذغال فعال پس از استفراغ ناشي از ايپكا داده شود. مصرف داروهاي ضد استفراغ اثر آن را كاهش مي دهد.

هشدار ها اپیکا

1. در مواردي كه احتمال آسپيراسيون وجود دارد از جمله اغماء با احتياط فراوان مصرف گردد. 2. در مسموميت با اسيدها و مواد قليايي قوي با احتياط فراوان و با در نظر گرفتن شرايط بيمار بايد استفاده شود.

توصیه های دارویی اپیکا

1. از مصرف همزمان دارو با شير يا نوشابه هاي گاز دار خودداري شود. 2. ذغال فعال شده فقط پس از بروز استفراغ به دنبال مصرف شربت ايپكا مصرف شود.

کد ژنریکنام فارسینام انگلیسی
00706IPECAC 0.14% TOTAL ALKALOIDS 30ML SYRUP
11645IPECACUANA 7% 100ML SYR
نام انگلیسینام فارسیشکل داروییدوزنحوه استفادهپایهکد ATC
IPECACایپکاSYRUP0.14 %ORALIPECAC 0.14 %v03ab01

مصرف در بارداری

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.