داروهای ضد روماتیسم تعدیل کننده بیماری

گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

لفلونوماید

Leflunomide

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟


لفلونوماید
آرتریت به معنی التهاب در مفاصل می‌باشد. روماتوئید آرتریت نوع شایعی از آرتریت است که در واقع از دسته ی بیماری های خود ایمنی می باشد.سیستم ایمنی به صورت طبیعی پروتئین هایی به نام پادتن( آنتی بادی )تولید می نماید تا از بدن در برابر میکروب ها محافظت نماید. در کسانی که مبتلا به بیماری های خود ایمنی می باشند، این پادتن ها در جهت حمله به سلول های خودی بدن عمل می نمایند.
در بیماران مبتلا به روماتوئید آرتریت پادتن هایی علیه بافت های اطراف مفاصل در بدن تولید می‌شود که در نهایت منجر به التهاب، درد و ورم در نواحی مفصلی می‌گردد و در طی زمان منجر به آسیب‌های بافتی می‌شود. داروهایی مانند لفلونوماید به مدیریت و کنترل التهاب ناشی از این بیماری کمک می‌نمایند.
آرتریت پسوریاتیک نیز نوعی از التهاب مفصلی با شیوع کمتر می باشد که در افراد مبتلا به بیماری پوستی پسوریازیس ممکن است بروز کند.
لفلونوماید با تسکین درد و التهاب و کاهش خشکی مفاصل می تواند از آسیب های مفصلی ناشی از این بیماری خود ایمنی مزمن پیشگیری نماید.
پیش از شروع مصرف لفلونوماید
_در صورت بارداری،اقدام به بارداری یا شیردهی پزشک خود را مطلع نمایید.
_در صورت سابقه هرگونه اختلال کبدی یا کلیوی به پزشک اطلاع دهید.
_در صورتی که اخیراً مبتلا به عفونت خاصی گردیده اید یا سابقه ابتلا به سل دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
_ در صورت ابتلا به هرگونه بیماری نقص ایمنی از جمله ایدز پزشک را در جریان قرار دهید.
_در صورت سابقه ی حساسیت به این دارو یا داروهای مشابه پزشک را مطلع نمایید.
_لیست کاملی از داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک و داروساز قرار دهید تا احتمال بروز تداخلات دارویی بررسی گردد.
نحوه صحیح مصرف لفلونوماید
_در صورتی که همزمان با این دارو از داروهای دیگری نیز جهت درمان آرتریت استفاده می نمایید، لیست کامل داروها را در اختیار پزشکتان قرار دهید چرا که لازم است پیش از شروع مصرف این دارو سایر داروهای کنترل‌کننده آرتریت به صورت کامل از بدن شما خارج گردند که به این اقدام اصطلاحاً فرآیند پاکسازی گفته می شود. به همین دلیل لازم است دستورات پزشک در مورد مصرف یا قطع داروهای خود را جدی بگیرید و دقیقا اجرا نمایید.
_لفلونوماید را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف نمایید. به طور معمول مصرف این دارو یک مرتبه در روز تجویز می‌گردد و ممکن است در سه روز نخست درمان، دارو با مقدار بیشتری تجهیز شود و پس از آن مقدار مصرف روزانه کاهش یابد.
_قرص را به صورت کامل همراه با یک لیوان آب ببلعید مصرف این دارو با غذا تداخلی ندارد و می توانید آن را قبل یا بعد از غذا نیز میل کنید.
_از خرد کردن یا جویدن قرص لفلونوماید خودداری نمایید.
_سعی کنید لفلونوماید را به صورت منظم در ساعت مشخصی از شبانه روز مصرف نمایید چرا که مصرف منظم دارو در تسریع روند بهبودی بسیار موثر است.
_در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، به محض یادآوری قرص را مصرف نمایید اما در صورتی که تا پایان روز مصرف دارو را به خاطر نیاوردید، نوبت فراموش شده را مصرف ننموده و نوبت روز بعد را طبق روال سابق مصرف کنید و از دو برابر نمودن مقدار مصرف دارو در یک روز خودداری نمایید.
توصیه ها
_در مدت درمان با این دارو لازم است تحت نظر پزشک باشید و به صورت منظم تحت معاینات و آزمایشات دوره ای قرار بگیرید تا وضعیت درمان و کنترل بیماری بررسی گردد.
_مصرف لفلونوماید اثر فوری بر روی درد و التهاب ندارد اما با مصرف این دارو پس از چند هفته اثرات مثبت آن نمایان می گردد و پس ازچند ماه مصرف دارو اثرات بهبودی به صورت کاملتری مشخص می شوند. در هر صورت رعایت توصیه‌های پزشک و ادامه مصرف دارو به صورت منظم شما را به بهبودی شرایط نزدیک تر می نماید لذا مصرف دارو را حتی در صورتی که احساس بهبودی نکردید تا زمانی که پزشک تجویز می نماید، ادامه دهید.
_مصرف این دارو با فرآورده های الکلی تداخل دارد و منجر به افزایش احتمال بروز عوارض دارویی می گردد(از جمله عوارض کبدی) لذا در مدت درمان با این دارو از مصرف فرآورده های الکلی خودداری گردد.
_مصرف این دارو می‌تواند عوارضی برای جنین در پی داشته باشد لذا در صورتی که قصد بارداری دارید، باید بدانید که حداقل تا دو سال پس از قطع مصرف این دارو اقدام به بارداری ننموده و از یک روش جلوگیری مناسب در این مدت استفاده نمایید و پس از طی شدن این دوره ی درمانی تحت نظر پزشک اقدام به بارداری نمایید.
_در آقایان در صورت مصرف این دارو، حداقل تا سه ماه پس از قطع مصرف نباید اقدام به بچه دار شدن صورت گیرد و در صورتی که بارداری اتفاق افتاد، حتما با پزشک مشورت نمایید.
_در مدت درمان با این دارو بدن شما مستعد عفونت خواهد شد لذا بهداشت را بیشتر رعایت نمایید و از تماس با افراد مبتلا به بیماری های واگیردار خودداری نمایید.
_با پزشک خود در مورد عوارض دارویی احتمالی مشورت نمایید و اطلاعات لازم را کسب

کنید.
_در مدت درمان با این دارو در صورت نیاز به هرگونه واکسیناسیون حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهید به علت سرکوب سیستم ایمنی در مدت درمان با لفلونوماید ممکن است برخی داروها و واکسن ها برای شما مشکل ایجاد کنند.
_پیش از شروع هر گونه درمان دیگر پزشک دندانپزشک یا جراح خود را در جریان مصرف لفلونوماید قرار دهید.
_درمان با لفلونوماید معمولاً طولانی مدت است مگر اینکه عوارض دارویی منجر به قطع دارو گردد. لذا مصرف دارو را تا زمانی که پزشک توصیه می نماید ادامه دهید.
عوارض ناخواسته دارویی لفلونوماید
_سرکوب ایمنی و افزایش احتمال عفونت در مدت درمان با این دارو وجود دارد لذا با پزشک خود مشورت نموده و توصیه های مربوطه را دریافت نمایید.
_در صورت بروز اسهال خفیف، مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید و چنانچه اسهال شدید یا ادامه دار شد به پزشک مراجعه کنید.
_احساس تهوع و دل درد ممکن است با مصرف این دارو مشاهده شود. در این صورت مصرف غذاهای ساده و پرهیز از غذاهای چرب و پر ادویه و همچنین مصرف دارو پس از غذا به کاهش این علائم کمک می نمایند.
_احساس سرگیجه یا خستگی ممکن است در مدت درمان با این دارو مشاهده شود در این صورت تا زمانی که اثر دارو باقیست از رانندگی و کار با ابزارهای خطرناک خودداری نمایید.
_در صورت بروز سردرد با داروساز خود جهت دریافت داروی ضد درد مناسب مشورت نمایید.
_در صورت افزایش فشار خون، بی اشتهایی، زخم دهانی، گزگز انگشتان، التهاب تاندون ها، افزایش ریزش مو، خشکی و خارش پوست و لکه های قرمز پوستی حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

نام انگلیسینام فارسیشکل داروییدوزنحوه استفادهپایهکد ATC
LEFLUNOMIDEلفلونومایدTABLET20 mgORALLEFLUNOMIDE 20 mgL04AA13
LEFLUNOMIDEلفلونومایدTABLET10 mgORALLEFLUNOMIDE 10 mgL04AA13

مصرف در بارداری

گروه X

به هيچ وجه نبايد استفاده شود: مطالعات حیوانی یا انسانی مواردی از نقص مادرزادی و یا خطر مرگ جنین ناشی از عوارض مصرف این دارو در دوران بارداری مشاهده شده است. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. بنابراین ریسک خطر مصرف این دارو در بارداری بطور حتم بیش از منافع احتمالی آن است و نباید استفاده شود.

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.