داروهای آنتی نئوپلاستیک

گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

لتروزول

Letrozole

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

طبقه بندی مارتیندل


لترزول چیست؟
لتروزول یک داروی هورمونی متعلق به دسته ی داروهای مهار کننده آنزیم آروماتاز است که امروزه در درمان سرطان های پستان بسیار پرکاربرد می باشد. همچنین این دارو در بعضی موقعیت ها ممکن است توسط متخصص زنان و ناباروری جهت القای تخمک گذاری نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
رشد سلولهای سرطانی در سرطان پستان در بسیاری موارد ارتباط مستقیمی با تاثیر هورمون استروژن که یکی از هورمونهای زنانه می‌باشد، دارد.
لتروزول با مهار آنزیم هایی که نقش تبدیل کننده ی پیش ساز های هورمونی به استروژن را در بدن ایفا می کنند، منجر به کاهش رشد سلول های سرطانی می گردد. در نتیجه از پیشرفت یا عود مجدد و یا انتقال سرطان به سایر بخش‌های بدن جلوگیری می‌شود.
البته این دارو بیشتر در زنانی که مبتلا به سرطان پستان پس از یائسگی می باشند، تجویز میگردد تا از عود مجدد این بیماری جلوگیری نماید.
-لتروزول به صورت قرص خوراکی ۲.۵ میلی گرم در بازار دارویی موجود است.

پیش از شروع مصرف لتروزول
-در صورت سابقه حساسیت به این دارو یا اجزای جانبی موجود در قرص (معمولاً اسامی آنها در بروشور دارو قید شده است.) پزشک را مطلع نمایید.
-چنانچه باردار یا شیرده می باشید یا هنوز یائسه نشده اید، حتما پزشک را در جریان قرار دهید زیرا مصرف این دارو برای شما توصیه نمی شود.
-در صورت سابقه ی مشکلات کلیوی،کبدی، پوکی استخوان و شکستگی استخوان به پزشک اطلاع دهید.
-مصرف این دارو در کودکان و افراد زیر ۱۸ سال مجاز نمی باشد.
-لیست کاملی از داروهای مصرفی خود در یک سال گذشته در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
-این دارو حاوی مقادیری لاکتوز می باشد در صورت حساسیت به لاکتوز (قند شیر )حتما پزشک را مطلع نمایید.

نحوه صحیح مصرف لتروزول
-این دارو را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف نمایید. لتروزول معمولا به صورت یک قرص در روز تجویز می‌گردد.مصرف منظم و مداوم این دارو در بهبود روند درمان نقش بسزایی ایفا می نماید.
-مصرف قرص لتروزول با غذا تداخلی ندارد و می‌توانید آن را همراه یا بدون غذا یا همراه یک لیوان آب میل کنید.
-دوره درمان با این دارو معمولا طولانی می باشد لذا مصرف آن را تا زمانی که پزشک تجویز می نماید ادامه دهید.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، بلافاصله نوبت فراموش شده رامصرف نمایید مگر اینکه کمتر از ۳ ساعت به زمان نوبت بعدی مانده باشد. در این صورت نوبت فراموش شده را مصرف ننموده و نوبت قبلی را مطابق روال سابق مصرف کنید.

توصیه ها
-با وجود این که این دارو در دوران پس از یائسگی تجویز می‌گردد، با این حال امکان وقوع بارداری در برخی شرایط و برخی افراد وجود دارد. لذا توصیه های لازم را از پزشک دریافت نمایید تا در صورت نیاز ،روش پیشگیری از بارداری مناسبی را به شما توصیه نمایند.
-پیش از شروع و در مدت درمان با این دارو، لازم است تحت نظر پزشک باشید و وضعیت تراکم استخوان و آزمایشات بالینی مورد نیاز برای شما به صورت دوره ای و منظم انجام شود.
-مصرف دارو را حتی در صورت احساس بهبودی، بدون نظر پزشک قطع ننمایید.
-پیش از شروع و همزمان با مصرف این دارو، پایش سطح کلسترول خون لازم می باشد تا در صورت افزایش کلسترول خون، اقدامات درمانی لازم توسط پزشک انجام شود.

عوارض ناخواسته دارویی لتروزول
-با مصرف این دارو سطح هورمون استروژن در بدن کاهش می یابد که معمولا عوارض داروی لتروزول ناشی از این مسئله می باشد. به طور مثال علائمی مانند گرگرفتگی، ریزش مو یا خونریزی واژینال می‌تواند ناشی از کاهش سطح استروژن در بدن باشد.
-احساس درد در قفسه سینه، افزایش ضربان قلب، لرز، تب،تاری دید و خشکی دهان در موارد محدودی ممکن است روی دهد. در صورت احساس این علائم به پزشک خود مراجعه نمایید.
-در صورت بروز علائم حساسیت دارویی، ورم صورت و گلو، ورم بازو یا دست،زردی پوست و چشم ها، تهوع ادامه دار،کاهش اشتها، ادرار تیرهرنگ، قرمزی پوست و کهیر، خشک شدن پوست،لب و چشم‌ها و تب حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید تا توصیه های لازم به شما ارائه گردد.
-علائمی همچون گرگرفتگی، افزایش تعریق، درد استخوانی و مفصلی، خستگی و افزایش کلسترول خون در مدت مصرف این دارو شایع می باشد که جای نگرانی نیست و برای بهبود وضعیت می توانید با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.

نام انگلیسینام فارسیشکل داروییدوزنحوه استفادهپایهکد ATC
LETROZOLEلتروزولTABLET2.5 mgORALLETROZOLE 2.5 mgL02BG04

مصرف در بارداری

گروه D

استفاده نشود: شواهدی دال بر خطر مرگ جنین با مصرف این دارو در دوران بارداری وجود دارد. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.