گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

لوودوپا سی

Levodopa-C

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

طبقه بندی مارتیندل

این دارو برای درمان افراد مبتلا به بیماری پارکینسون استفاده می شود. لوودوپا به تنهایی یا در ترکیب با کاربیدوپا برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می شود که گاهی به آن shaking palsy نیز گفته می شود. برخی از بیماران به ترکیب دارو نیاز دارند، در حالی که برای برخی دیگر استفاده از لوودوپا به تنهایی کافی است. لوودوپا با بهبود کنترل عضلانی، حرکات طبیعی بیشتری را برای بدن فراهم می کند. لوودوپا به تنهایی یا به صورت ترکیبی فقط با تجویز پزشک در دسترس است.

موارد مصرف لوودوپا سی

اين دارو در كنترل بيماري‌ پاركينسون ايديوپاتيك و postencephalitic يا پاركينسون علامتي مصرف مي‌شود.

مکانیسم اثر لوودوپا سی

لوودوپا پيش‌ساز دوپامين است و عمدتاً با تامين دوپامين كاهش يافته استرياتوم عمل مي‌كند. كاربي دوپا مهار كننده خارج مغزي دوپادكربوكسیلاز بوده و تبديل محيطي لوودوپا به دوپامين را مهار مي‌كند. اما بر خلاف لوودوپا از سد خوني- مغزي عبور نمي‌كند . بنابراين در صورتي كه همراه با لوودوپا تجويز شود، غلظت مغزي مناسبي از دوپامين فراهم مي‌گردد و در عين حال بدليل كاهش تشكيل دوپامين در محيط ، عوارض جانبي محيطي مثل تهوع ، استفراغ و اثرات قلبي –عروقي آن كاهش مي‌يابد.

فارماکوکینتیک لوودوپا سی

لوودوپا از روده كوچك سريعاً جذب مي‌شود، اما جذب آن به سرعت تخليه معده و phمحتويات آن بستگي دارد . غلظت پلاسمايي لوودوپا در حضور كاربي دوپا ، 7/0-5/0 ساعت پس از مصرف از راه خوراكي به حداكثر خود مي‌رسد. كاربي‌دوپا از راه خوراكي جذب ضعيفي دارد. نيمه عمر لوودوپا 5/1-75/0 ساعت است كه در حضور كاربي‌دوپا تا حدود 5/1 ساعت افزايش مي‌يابد. 95% لوودوپا از راه خوراكي در معده و كبد متابوليزه مي‌شود. نيمه عمر كاربي‌دوپا 2-1 ساعت مي‌باشد. اين تركيب از راه ادرار دفع مي‌شود.

عوارض جانبی لوودوپا سی

عوارض شایع (10%>):

قلبی عروقی: افت فشارخون

وضعیتی سیستم اعصاب مرکزی: سرگیجه، سردرد، افسردگی

گوارشی: تهوع، یبوست

عصبی، عضلانی و اسکلتی: دیس کینزی، افزایش کراتین فسفوکیناز

کلیوی: افزایش BUN

عوارض نسبتا شایع (%10-1):

قلبی عروقی: افزایش فشارخون، ادم محیطی، ایسکمی، درد قفسه سینه

سیستم اعصاب مرکزی: بی خوابی، اضطراب، گیجی، خواب آشفته، پلی نوروپاتی، اختلالات خواب، توهم، روان پریشی، دیستونی (انقباض غیرارادی)، پدیده on-off، خواب رفتگی اندام

پوستی: راش پوستی

غدد درون ریز و متابولیسم: افزایش گلوکز سرم

گوارشی: خشکی دهان، اسهال، سوء هاضمه، استفراغ، بی اشتهایی

ادراری تناسلی: باکتری در ادرار، عفونت مجاری ادراری، خون در ادرار، تکرر ادرار

هماتولوژی و انکولوژی: لکوسیت در ادرار، کاهش هماتوکریت، کاهش هموگلوبین

عصبی، عضلانی و اسکلتی: کمردرد، کرامپ عضلانی، درد شانه

تنفسی: آتلکتازی (جمع شدن ریه)، درد دهان و گلو، عفونت مجاری تنفسی فوقانی، تنگی نفس

سایر عوارض: تب

تداخلات دارویی لوودوپا سی

مشخصات کلی تداخلات:

جزء کربی‌دوپا: – تشدید اثر مهارکنندگی دوپا دکربوکسیلاز

جزء لودوپا: – اثر بر نتایج تست تشخیصی هورمون رشد – اتصال به کاتیون‌های چند ظرفیتی – تشدید اثرات تضعیف کننده CNS – آگونیست دوپامین – تشدید اثرات کاهنده فشارخون

تداخلات رده X (پرهیز): آلیزاپرید، آمیسولپیرید، برومپریدول، ماسیمورلین، مهارکننده‌های مونو آمین اکسیداز، سولپیرید

کاهش اثرات داروها توسط لوودوپا کربی‌دوپا: آمیسولپیرید (خوراکی)، داروهای ضد سایکوز( نسل اول [تیپیکال])، دروکسی‌ دوپا، ماسیمورلین، متوتری‌مپرازین

کاهش اثرات لوودوپا کربی‌دوپا توسط داروها: آلیزاپرید، آمیسولپیرید (تزریقی و خوراکی)، داروهای ضد سایکوز( نسل اول [تیپیکال] و نسل دوم [آتیپیکال])، بروموپرید، برومپریدول، فوس فنی‌توئین-فنی‌توئین، گلیکوپیرولات (سیستمیک)، فراورده‌های آهن، ایزونیازید، متیونین، متوتری‌مپرازین، متوکلوپرامید، مولتی‌ویتامین‌/ فلورید (حاوی ویتامین‌های آ، د، ای)، مولتی‌ویتامین/ مینرال (حاوی ویتامین‌های آ، د، ای، کا، فولات و آهن)، مولتی‌ویتامین/ مینرال (حاوی ویتامین‌های آ، ای و فاقد آهن)، پاپاورین، پیریدوکسین، اسپیرامایسین، سولپیرید

افزایش اثرات داروها توسط لوودوپا کربی‌دوپا: آمیفوستین، برومپریدول، بوپرپیون، دروکسی دوپا، دولوکستین، داروهای کاهنده فشارخون، مهارکننده‌های مونو آمین اکسیداز، مهارکننده‌های مونو آمین اکسیداز (نوع بی)، نیتروپروسید، فولکودین

افزایش اثرات لوودوپا کربی‌دوپا توسط داروها: آلفوزوسین، باربیتورات ها، بیپریدین، داروهای کاهنده فشارخون، بریمونیدین، بریودین، دیازوکسید، گیاهان (با خاصیت کاهنده فشار خون)، لورمتازپام، متیل‌فنیدات، مولسی‌دومین، نفتوپیدیل، نیکرگولین، نیکوراندیل، اوبینوتوزومب، پاپاورین، پنتوکسی فیلین، مهارکننده‌های فسفودی استراز 5، آنالوگ‌های پروستاسیکلین، کیناگولید، ساپروپترین، سولریامفتول

تداخل با غذا: رژیم غذایی با پروتئین بالا می‌تواند جذب لوودوپا را مختل کند. آمینواسیدها با لوودوپا در انتقال از دیواره روده و سد خونی مغزی رقابت می‌کنند.

راهکار: از رژیم غذایی با پروتئین بالا اجتناب شود.

هشدار ها لوودوپا سی

1. اين دارو نبايد رد پاركينسون ناشي از مصرف داروها استفاده شود.

2. در صورت وجود بيماري‌هاي ريوي، اولسرپپتيك، بيماري قلبي‌ـ‌عروقي ، گلوكوم با زاويه بسته، ملانوماي پوست يا بيماري رواني بايد با احتياط فراوان تجويز شود.

3. اين دارو در بيماران سالخورده و بيماراني كه به مدت طولاني سابقه بيماري پاركينسون دارند، ارزش اندكي دارد. چون اين افراد نمي‌توانند مقادير زياد دارو را كه بر بيماري آنها غلبه كند، تحمل كنند. همچنين در پاركينسون ناشي از بيماري‌هاي دژنراتيو مغزي نيز معمولاً به اين دارو پاسخ ايجاد نمي‌شود.

توصیه های دارویی لوودوپا سی

1. درمان با اين دارو را بايد با مقادير كم شروع نمود و به صورت تدريجي مقادير دارو افزايش داد(با فواصل 2 تا 3 روز). مقدار مصرف نهايي معمولاً بر اساس افزايش تحرك بيمار از يك طرف و عوارض جانبي محدود كننده داروی مصرف از طرف ديگر تعيين مي‌شود.

2. تهوع و استفراغ ندرتا باعث محدوديت در مقدار داروي دريافتي مي‌شوند. مصرف دارو بعد از غذا تحمل آن را بهتر مي كند.

3. در طول چند ماه اول درمان، اين دارو بهتر است همراه با غذا مصرف شود.

4. دوره درمان با این دارو بايد كامل شود. بدون مشورت با پزشك مصرف اين دارو نبايد قطع شود.

5. براي دستيابي به حداكثر اثر درماني، ممكن است چند هفته تا چند ماه وقت لازم باشد.

6. در صورت فراموش شدن يك نوبت مصرف دارو به محض به ياد آوردن آن نوبت بايد مصرف شود، مگر اينكه تا زمان مصرف نوبت بعدي كمتر از 2 ساعت باقيمانده باشد. مقدار مصرف بعدي نيز نبايد دو برابر گردد.

7. هنگام برخاستن از حالت خوابيده يا نشسته بايد احتياط نمود.

کد ژنریکنام فارسینام انگلیسی
00747قرص لوودوپا-سیLEVODOPA-C 110MG TAB
02383قرص لوودوپا-سیLEVODOPA-C 125MG TAB
06733قرص لوودوپا-سیLEVODOPA-C 275MG TAB
10062قرص لوودوپا-سیLEVODOPA-C 62.5MG TAB
00748قرص لوودوپا-سیLEVODOPA-C FORTE 250 TAB

مصرف در بارداری

داده ها برای اطلاع از خطر رشد جنین در زنان باردار ناکافی هستند. در حیوانات نشان داده شده است که کاربیدوپا/لوودوپا از نظر رشدی ممکن است خطرناک باشد (از جمله اثرات تراتوژنیک). بر اساس داده های حیوانی، این دارو ممکن است به جنین آسیب برساند. با این حال هیچ داده کنترل شده ای در بارداری در انسان وجود ندارد.

اطلاعات محدودی در مورد اثر این دارو بر تولید شیر در زنان شیرده وجود دارد. مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد ممکن است پرولاکتین سرم را در طول شیردهی کاهش دهد، اگرچه سطح پرولاکتین در مادری با شیردهی ثابت ممکن است بر توانایی او برای شیردهی تأثیری نداشته باشد. فواید رشدی و سلامتی تغذیه با شیر مادر باید همراه با نیاز بالینی مادر به این دارو و هرگونه عوارض جانبی احتمالی ناشی از دارو یا بیماری زمینه ای برای نوزاد شیرخوار در نظر گرفته شود.

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.