گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

لومفانترین

Lumefantrine

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

طبقه بندی مارتیندل

موارد مصرف لومفانترین

Lumefantrine یک مشتق دی کلروبنزیلیدین می باشد که به صورت خوراکی در ترکیب با artemether تجویز می شود و جهت درمان مالاریایی فالسیپروم غیر عارضه دار کاربرد دارد. یک شیزونتوسید خونی با بروز اثر نسبتاً آرام می باشد ولی نسبت به artemether مدت اثر طولانی تری دارد. Lumefantrine طی یک دوره 60 ساعته و با دوز 480 میلی گرم در ترکیب با 80 میلی گرم artemether تجویز می گردد و بعد از 8 ، 24 ، 36 ، 48 و 60 ساعت دوباره (تا دوز کلی 88/2 گرم و 48/0 گرم به ترتیب) تکرار می شود.

فارماکوکینتیک لومفانترین

میزان زیست دستیابی Lumefantrine متعاقب تجویز خوراکی آن متغیر است. جذب دارو بعد از یک تأخیر 2 ساعتی آغاز می شود و میزان زیست دستیابی در مصرف دارو با غذا به ویژه همراه با غذاهای غنی از چربی افزایش می یابد. اوج غلظت پلاسمایی بعد از 6 تا 8 ساعت رخ می دهد و تقریباً به طور کامل به پروتئین چسبندگی دارد. در کبد متابولیزه و در مدفوع دفع می شود. نیمه عمر حذف آن بین 4 تا 6 روز در بیماران مالاریایی گزارش شده است.

عوارض جانبی لومفانترین

عوارض جانبی شایع عبارتند از: سردرد، سرگیجه، اختلالات خواب، طپش قلب، اختلالات گوارشی، میالژی و خستگی. این دارو باید در بیماران کبدی و کلیوی با دقت مصرف شود و الکتروکاردیوگرافی (ECG) و پتاسیم خون بیمار چک شود.

نام انگلیسینام فارسیشکل داروییدوزنحوه استفادهپایهکد ATC
ARTEMETHER / LUMEFANTRINEآرتمیتر/ لومفنترینTABLET20 mg/120 mgORALARTEMETHER 20 mg/LUMEFANTRINE 120 mgP01BF01

مصرف در بارداری

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.