گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

مدروکسی پروژسترون استات

Medroxyprogesterone Acetate

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

طبقه بندی مارتیندل 


مدروکسی پروژسترون چیست؟
مدروکسی پروژسترون متعلق به دسته ی داروهای مشتق پروژسترون است که از هورمونهای زنانه ی اصلی می باشد.
این دارو در مواردی همچون خونریزی شدید، دردناک و غیر معمول یا عدم خونریزی در دوران قاعدگی تجویز می گردد. این دارو به صورت جایگزین هورمون پروژسترون که به صورت طبیعی در بدن خانم ها تولید می شود، به ایفای نقش های مربوط به آن می‌پردازد.
مدروکسی پروژسترون جهت درمان اختلال آندومتریوز نیز تجویز میگردد. اندومتریوز شرایطی است که در آن سلول های بافت طبیعی داخل رحم در سایر قسمت‌های بدن بیمار مشاهده می شود. رشد و تکثیر این سلول ها در محیط های خارج رحمی می تواند همراه با درد و مشکلاتی همچون چسبندگی بافت ها و خونریزی های غیر معمول باشد.معمولا اندومتریوز در محدوده داخل شکم و لگن مشاهده می گردد. سلولهای بافت داخل رحمی آندومتر برای رشد نیاز به هورمون استروژن دارند. مدروکسی پروژسترون با کاهش اثر استروژن بر روی این سلول ها، منجر به کوچک شدن و از بین رفتن آنها می شود. این دارو همچنین در دارو درمانی برخی سرطانها خصوصأ سرطان های رحمی (احتمالاً با دوز بالاتر از حد معمول)تجویز می گردد.
فرم تزریقی مدروکسی پروژسترون جهت جلوگیری از بارداری و قرص خوراکی در ترکیب با یک جزء استروژنی برای هورمون درمانی جایگزین در زمان یائسگی استفاده می‌شود.
به طور کلی این دارو مصارف گسترده‌ای دارد و مصرف آن تنها با تجویز پزشک توصیه می‌شود.

پیش از شروع مصرف مدروکسی پروژسترون
-در صورت بارداری یا شیردهی حتماً به پزشک اطلاع دهید.
-چنانچه سابقه ی بیماری‌های قلبی و عروقی دارید، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.
-در صورت سابقه یا ابتلا به میگرن، آسم، دیابت یا فشار خون بالا، پزشک را در جریان قرار دهید.
-در صورتی که سابقه ی خونریزی زیاد و یا غیرطبیعی در طول ماه دارید، پزشک را در جریان قرار دهید.
-چنانچه سابقه ی اختلالات انعقادی خون و تشکیل لخته ی خون در پا یا ریه ها را دارید، حتماً به پزشک اطلاع دهید.
-سابقه ی اختلالات کبدی یا کلیوی خود را در اختیار پزشک قرار دهید.
-چنانچه سابقه ی ابتلا به افسردگی دارید، پزشک در جریان قرار دهید
-در صورتی که سابقه ی ابتلا به سرطان پستان یا هرگونه سرطان مرتبط با هورمون های جنسی مانند سرطان رحم و تخمدان ها را دارید، حتماً به پزشک اطلاع دهید.
-چنانچه مبتلا به بیماری عروقی پورفیری میباشید، حتماً به پزشک اطلاع دهید.
-سابقه ی هر گونه حساسیت به این دارو یا داروهای مشابه را به پزشک اطلاع دهید.
-پیش از خرید هرگونه فرآورده ی دارویی یا مکمل، لیست کاملی از کلیه داروهای مصرفی خود تهیه نموده و در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید تا در صورت امکان بروز تداخل، اقدامات لازم را انجام دهند.

نحوه ی صحیح مصرف مدروکسی پروژسترون
-قرص مدروکسی پروژسترون را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف نمایید. پزشک به شما خواهد گفت چه تعداد قرص در چند نوبت روزانه لازم دارید.
-ممکن است نیاز باشد مدروکسی پروژسترون را هر روز و یا تنها در روزهای مشخصی از دوره ی ماهیانه مصرف نمایید.
-این دارو را می توان قبل و پس از غذا مصرف نمود. توصیه می‌شود آنرا به صورت کامل همراه یک لیوان آب ببلعید.
-مصرف قرص در زمان مشخصی از روز به شما کمک می کند تا با پیشگیری از فراموشی و مصرف منظم ،بتوانید اثرات مطلوب درمانی را سریع‌تر مشاهده نمایید.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو به محض به یاد آوردن،آن را مصرف نمایید مگر اینکه زمان کمی تا نوبت بعدی مانده باشد. در این صورت نوبت فراموش شده را مصرف ننموده و نوبت بعدی را طبق روال سابق مصرف نمایید.

توصیه ها
-در مدت درمان با این دارو لازم است تحت نظر پزشک باشید.
پزشک روند بهبود را بررسی می نماید و آزمایشات و معاینات دوره‌ای لازم همچون آزمایش پاپ اسمیر و معاینات پستان سالانه را درخواست می نماید.
-این قرص برای جلوگیری از بارداری تجویز نمی گردد در صورتی که نیاز به داروی جلوگیری از بارداری دارید، با پزشک خود در مورد انتخاب داروی مناسب مشورت کنید.
-چنانچه مبتلا به دیابت می باشید، لازم است قند خون خود را به دفعات بیشتر و به صورت منظم تری چک نمایید. زیرا مصرف این قرص می تواند بر روی سطح قند خون تاثیر بگذارد.
بهتر است با پزشک خود در این مورد صحبت نمایید.
-ترک دخانیات و الکل در مدت درمان با مدروکسی پروژسترون توصیه می شود.
-چنانچه دارو را جهت درمان اختلال قاعدگی مصرف مینمایید، احتمالاً در هفته ی نخست پس از قطع دارو، خونریزی خواهید داشت.
-در صورت بروز علائمی همچون ضعف ناگهانی، تغییرات در بینایی، مشکل تکلم، سردرد شدید(خصوصاً در ناحیه ی پشت سر) درد ساق پا و کشیدن پا هنگام حرکت، تنگی نفس، درد قفسه ی سینه، خونریزی غیر طبیعی واژن و افسردگی، در اسرع وقت به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه نمایید و حتما درمانگر را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.
-در صورت نیاز به هرگونه اقدام درمانی، حتماً فرد مسئول یا درمانگر خود را در جریان مصرف  این دارو قرار دهید.
-احتمال بروز خونریزی لثه در مدت درمان با مدروکسی پروژسترون وجود دارد. لذا بهتر است از مسواک نرم استفاده نمایید و بهداشت دهان و دندان را بیشتر رعایت کنید و معاینات دوره‌ای توسط دندانپزشک را فراموش نکنید.
-حداقل تا سه ماه پس از قطع درمان با این دارو اقدام به بارداری ننمایید و چنانچه شک به باردار بودن دارید، به پزشک اطلاع دهید.
-در مدت درمان با این دارو پوست شما بیش از گذشته به آفتاب حساس می باشد. لذا حتماً از محصولات ضد آفتاب مناسب و عینک آفتابی استفاده نمایید. تا حد ممکن در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.

عوارض ناخواسته ی دارویی مدروکسی پروژسترون
-چنانچه سر درد داشتید، با داروساز خود جهت انتخاب داروی ضد درد مناسب مشورت نمایید.
چنانچه سردرد شدید و ادامه‌دار شد، حتماً پزشک در را در جریان قرار دهید.
-در صورت احساس تهوع، مصرف وعده های غذایی سبک و ساده و پرهیز از غذاهای پرچرب و ادویه منجر به کاهش وقوع این عارضه می گردد.
-در صورت بروز خونریزی نامنظم ماهیانه، حساس شدن پستانها، تغییرات وزن، احساس سرگیجه، خستگی، اختلال در خواب، تغییر در میل جنسی، تغییر رفتار و احساسات، لکه های پوستی و آکنه، تغییرات در رشد مو، ورم پا و مچ، چنانچه این مسائل جدی یا ادامه دار بودند حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

نام انگلیسینام فارسیشکل داروییدوزنحوه استفادهپایهکد ATC
MEDROXYPROGESTERONE ACETATEمدروکسی پروژسترون استاتINJECTION100 mg/1mLPARENTERALMEDROXYPROGESTERONE ACETATE 100 mg/1mLL02AB02
MEDROXYPROGESTERONE ACETATEمدروکسی پروژسترون استاتINJECTION, SUSPENSION150 mg/1mLPARENTERALMEDROXYPROGESTERONE ACETATE 150 mg/1mLG03AC06
MEDROXYPROGESTERONE ACETATEمدروکسی پروژسترون استاتTABLET5 mgORALMEDROXYPROGESTERONE ACETATE 5 mgG03DA02
MEDROXYPROGESTERONE ACETATE / ESTRADIOL CYPIONATEمدروکسی پروژسترون / استرادیول سیپیوناتINJECTION50 mg/10 mg/1 mLPARENTERALMEDROXYPROGESTERONE ACETATE 50 mg/ESTRADIOL CYPIONATE 10 mg/1 mLG03AA08
MEDROXYPROGESTERONE ACETATEمدروکسی پروژسترون استاتTABLET250 mgORALMEDROXYPROGESTERONE ACETATE 250 mgG03AC06

مصرف در بارداری

گروه X

به هيچ وجه نبايد استفاده شود: مطالعات حیوانی یا انسانی مواردی از نقص مادرزادی و یا خطر مرگ جنین ناشی از عوارض مصرف این دارو در دوران بارداری مشاهده شده است. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. بنابراین ریسک خطر مصرف این دارو در بارداری بطور حتم بیش از منافع احتمالی آن است و نباید استفاده شود.

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.