گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

واکسن مننگوکوک

Meningococcal Vaccines

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

موارد مصرف واکسن مننگوکوک

اين واكسن براي ايجاد ايمني فعال بر عليه عفونت هاي Neisseria Meningitidis (مننژيت، سپتي سمي) در افراد با سن بيش از 2 سال كه در نواحي اپيدميك و آندميك زندگي مي كنند، به كار مي رود. در مورد افراد زير واكسيناسيون بايد در نظر گرفته شود: افرادي كه با بيماران مننگوككي تماس دارند( همراه پيشگيري مناسب با آنتي بيوتيك ها)، كاركنان پزشكي و آزمايشگاهي كه احتمال تماس با عامل بيماريزا براي آنها وجود دارد، مسافريني كه قصد عزيمت به نواحي آلوده را دارند، بيماران داراي نقص در جزء انتهايي كمپلمان و بيماران فاقد طحال فعال، نيروهاي نظامي طي آموزش عمومي، حجاج بيت ا.. الحرام و زوار عتبات عاليات، در بيماران HIV مثبت قبل از بروز نقص ايمني.

مکانیسم اثر واکسن مننگوکوک

اين واكسن حاوي پلي ساكاريدهاي Neisseria Meningitidis گروه هاي AوC است و باعث تحريك سيستم ايمني براي توليد پادتن هاي ضد مننگوككيAو C در انسان می شود. ایمنی زایی : تزریق واکسن باعث افزایش پادتن های ضد مننگوککی به میزان 4 برابر در 95% افراد می شود. مصونیت 10-14 روز بعد از واکسیناسیون ایجاد می شود و براي مدت 3 سال باقي مي ماند، اگرچه سطوح پادتن ها مربوطه در طي اين مدت به طور قابل ملاحظه اي كاهش مي يابد.

عوارض جانبی واکسن مننگوکوک

واكنشهاي سيستميك شامل سردرد، ناخوشي، تب، لرز، آدنوپاتي زير بغل مي باشند و درد، قرمزي و تورم در ناحيه تزريق واكنشهاي موضعي نسبت به اين واكسن هستند.

هشدار ها واکسن مننگوکوک

1. در صورت بارداري، ابتلا به بيماريهاي حاد و حساسيت به هر يك از اجزاء واكسن نبايد مصرف شود. در بيماران تحت درمان با داروهاي كاهنده سيستم ايمني اين واكسن ممكن است قادر به ايجاد پاسخ ايمني مناسب نباشد. 2. به دليل عدم ايجاد پادتن كافي، اين فرآورده براي استفاده در كودكان با سن كمتر از 2 سال توصيه نمي شود ولي براي مصونيت كوتاه مدت ممكن است كودكان 24-3 ماهه با مصرف دو نوبت واكسن با فاصله 3 ماهه از يكديگر واكسينه شوند. براي اين كودكان بايد 3-2 سال بعد مجدداً واكسيناسيون انجام گيرد.

توصیه های دارویی واکسن مننگوکوک

1. تزريق واكسن ممكن است در همه افراد مصونيت ايجاد نكند. 2. در تمام اوقات واكسن را بايد در دماي 8-2 درجه سانتي گراد و به دور از نور نگهداري كرد. فقط از محلول همراه واكسن براي رقيق كردن بايد استفاده كرد و آنقدر تكان داده شود تا پودر واكسن كاملاً حل گردد. از انجماد واكسن جلوگيري شود. در صورت عدم مصرف بعد از 5 روز بايد آن را دور ريخت.

کد ژنریکنام فارسینام انگلیسی
04682واکسن مننژیتMENINGOCOCCAL ACWY 10DOSE VIAL
21258واکسن مننژیتMENINGOCOCCAL ACWY 1DOSE VIAL
17878واکسن مننژیتMENINGOCOCCAL VAC A+C 1 DOSE VIAL
17876واکسن مننژیتMENINGOCOCCAL VAC A+C 10 DOSE VIAL
01583واکسن مننژیتMENINGOCOCCAL VAC A+C 50 DOSES
19637واکسن مننژیتMENINGOCOCCAL VACCINE POLYVALENT 1DOSE SYRINGE
19636واکسن مننژیتMENINGOCOCCAL VACCINE POLYVALENT 1DOSE VIAL
02721واکسن مننژیتVACCINE-MENIGOCOCCAL A+C 10 DOSES AMP

مصرف در بارداری

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.