گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

مزالازین

Mesalazine

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

طبقه بندی مارتیندل 


مزالازین
کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده می باشد که می تواند موجب زخم و خونریزی های گوارشی گردد.
این بیماری با علائمی همچون درد شکمی و اسهال بروز می کند.
بیماری کرون نیز یک بیماری التهابی گوارشی است. زمانی که التهاب در ناحیه ای که روده ی کوچک به روده ی بزرگ متصل می‌شود رخ دهد، به آن کرون ایلئوس کولیتیس گفته می شود.
آمینوسالیسیلات ها گروهی از داروها هستند که به صورت رایجی در درمان بیماری‌های روده استفاده می‌شوند. مزالازین یکی از داروهای معروف و موثر این دسته می باشد.


مزالوور یکی از برندهای مزالازین


با وجود اینکه مکانیسم اثر مزالازین در این مورد هنوز مشخص نیست، به نظر می‌رسد که با اثر بر روی سلول های روده از ترشح برخی ناقل های شیمیایی مهم جلوگیری می کند که این ناقل های شیمیایی احتمالاً در بروز علائم کولیت اولسراتیو نقش دارند. مزالازین با کمک به ترمیم سلول های ملتهب روده از عود علائم التهابی جلوگیری می نماید.
این دارو در اشکال مختلف و توسط برندهای تجاری متفاوت در دنیا تولید می گردد که می‌توانند از نظر نحوه آزادسازی و محل اثر گذاری دارو در روده با هم تفاوت هایی داشته باشند.
در نتیجه برند تجاری دارویی که برای بیمار تجویز شده است مهم می باشد.
مزالازین در اشکال مختلف نظیر گرانول یا قرص خوراکی، شیاف، انما(تنقیه) یا فوم مقعدی و…تولید می گردد.

پیش از شروع مصرف مزالازین
-با وجود اینکه در مطالعات کنونی مصرف مزالازین برای نوزاد یا جنین ضرری ندارد، چنانچه باردار یا شیرده می باشید،حتما پزشک را در جریان مصرف دارو قرار دهید.
-سابقه ی اختلالات کبدی، کلیوی و هرگونه مشکل تنفسی را به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت سابقه ی حساسیت به این دارو یا داروهایی مانند آسپیرین یا سالیسیلات حتماً پزشک را مطلع نمایید.
-لیست کاملی از داروهای مصرفی خود تهیه نموده و در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید.

نحوه صحیح مصرف مزالازین خوراکی
-مقدار مصرف در هر نوبت با توجه به برند تجاری دارویی که برای شما تجویز می گردد، می تواند متفاوت باشد. لذا حتماً دارو را طبق دستور پزشک تهیه کنید و مصرف نمایید و در صورت نیاز به تغییر برند تجاری دارو به هر علتی،حتما پزشک را در جریان قرار دهید.
-برخی قرصها یا گرانولهای مزالازین (خصوصاً انواع پوشش دار) پیش از جذب، از معده به صورت کامل عبور می نمایند.این نوع داروها حتما باید به صورت کامل بلعیده شوند.لذا از خرد کردن یا جویدن یا حل کردن آنها خودداری نمایید و حتما توصیه های درج شده بر روی بسته بندی یا بروشور دارو را به دقت مطالعه نمایید.
-از مصرف همزمان داروهای ضد سوء هاضمه با مزالازین خودداری نموده و حداقل مزالازین را با دو ساعت فاصله از زمان مصرف این داروها میل کنید. زیرا داروهای سوء‌هاضمه می‌توانند پوشش مخصوصا گرانول های دارو را از بین ببرند.
-در صورت مصرف گرانول، مقدار مصرف تجویز شده را به دقت اندازه گیری نموده و روی زبان خود قرار داده، سپس با یک لیوان آب ببلعید و از جویدن آنها خودداری نمایید. می‌توانید دارو را قبل یا پس از غذا مصرف کنید.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، به محض یادآوری آن را مصرف نمایید، مگر اینکه به نوبت بعدی رسیده باشید. در این صورت نوبت فراموش شده را مصرف ننموده و نوبت بعدی را طبق روال سابق مصرف نمایید.

نحوه ی صحیح مصرف انما (تنقیه) مزالازین
-پیش از مصرف، ظرف دارو را به خوبی تکان دهید و اپلیکاتور یا نازل دارو را بر روی ظرف محکم نمایید.
-به یک سمت دراز بکشید و زانوی پایی که رو قرار دارد را به داخل شکم خم کنید. سرنازل دارو را داخل مقعد قرار داده و به آرامی ظرف دارو را فشار دهید. این کار را تا زمانی که همه دارو به داخل مقعد انتقال یابد ادامه دهید (این کار حدود ۳۰ الی ۴۰ ثانیه زمان می برد.)
نازل را از داخل مقعد خارج نمایید و ۵ الی ۱۰ دقیقه در همان وضعیت دراز بکشید.
-ظرف خالی دارو را در کیسه ی پلاستیکی قرار داده و سپس دور بیاندازید.
-دستهای خود را با آب و صابون بشویید.

نحوه صحیح مصرف فوم انمای مزالازین
-پیش از مصرف، ظرف دارو را به خوبی تکان دهید و اپلیکاتور یا نازل دارو را بر روی ظرف محکم نمایید.
-قبل از مصرف در پوش پلاستیکی را بردارید و نازل را بر روی ظرف دارو محکم نمایید.سپس در حالت ایستاده، یک پای خود را بر روی یک سطح مانند صندلی قرار دهید.اینک ظرف دارو را به صورت برعکس در دست بگیرید و اپلیکاتور را در مقعد قرار دهید.
-یکبار قسمت مشخص شده بر روی ظرف را فشار داده و رها کنید به این ترتیب یک دوز فوم مصرف نموده اید و در صورت نیاز به مصرف بیشتر، این کار را تکرار نمایید.
-اپلیکاتور را به آرامی خارج نموده، از سر ظرف باز کنید و در یک کیسه ی پلاستیکی قرار دهید و دور بیاندازید.
-دست های خود را به خوبی بشویید.

نحوه صحیح مصرف شیاف مزالازین
-ابتدا شیاف را از پوشش محافظ خود خارج نمایید.
به یک سمت دراز بکشید و زانوی پایی که رو قرار دارد را به داخل شکم خم کنید. با انگشت خود شیاف را از قسمت سر آن به آرامی به داخل مقعد فشار دهید.
-زمانی که شیاف کاملاً داخل مقعد قرار گرفت، چند دقیقه در همان حالت بمانید.
-دست های خود را به خوبی بشویید.

توصیه ها
-به علت اینکه کنترل و درمان بیماری های مزمن التهابی گوارشی طولانی مدت می باشد، ممکن است نیاز باشد مصرف این دارو را سال‌ها ادامه دهید. لذا هر بار که جهت تهیه دارو به داروخانه مراجعه می نمایید، حتماً مطمئن شوید که نام دارو، شکل دارویی، برند تجاری دارو با مشخصات داروی مصرفی همیشگی شما تطابق دارد و در صورت نیاز به هرگونه تغییر، حتماً با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.
-در مدت درمان با مزالازین لازم است تحت نظر پزشک باشید تا روند درمان و بهبودی به صورت منظم بررسی گردد و آزمایشات بالینی مورد نیاز انجام شود.
-دوره ی درمان با مزالازین جهت پیشگیری از عود مجدد بیماری، معمولاً طولانی مدت می باشد. لذا مصرف دارو را تا زمانی که پزشک صلاح می داند، ادامه دهید.
-به توصیه های تغذیه ای پزشک خود به طور کامل عمل نمایید. تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی بخشی از روند درمان شما می باشد.

عوارض ناخواسته دارویی مزالازین
-در صورت احساس سوءهاضمه، تهوع و درد شکم با پرهیز از مصرف غذاهای پرچرب و پر ادویه و مصرف وعده های غذایی سبک، می‌توانید بروز این عوارض را کاهش دهید.
-در صورت بروز اسهال خفیف، مایعات به مقدار زیاد مصرف نمایید.
-چنانچه سردرد یا درد عضلانی را تجربه نمودید، با داروساز خود جهت انتخاب داروی ضد درد مناسب مشورت نمایید.
-در موارد نادری مصرف مزالازین تغییراتی در انعقاد خون ایجاد می نماید. لذا در صورت مشاهده ی هرگونه خونریزی بدون علت مشخص، خونریزی غیر طبیعی لثه ها، تغییر رنگ پوست به بنفش یا قرمز، گلودرد یا تب ناگهانی، حتماً به مرکز درمانی مراجعه نموده و پزشک یا درمانگر را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

موارد مصرف مزالازین

مزالازين در درمان و پيشگيري حالتهاي خفيف تا متوسط كوليت اولسروز يا بيماري كرون مصرف مي شود.

مکانیسم اثر مزالازین

اين دارو احتمالاً با مهار آنزيم سيكلواكسيژناز باعث كاهش توليد پروستاگلاندين ها و در نتيجه كاهش التهاب در بيماري التهابي روده ها مي شود.

فارماکوکینتیک مزالازین

حدود 30-20 درصد يك مقدار مصرف خوراكي جذب و باقي مانده آن در روده هيدروليز مي شود. داروي جذب شده نيز به سرعت در مخاط روده و كبد هيدروليز مي شود.

منع مصرف مزالازین

مزالازين در صورت وجود حساسيت مفرط به ساليسيلات ها و عيب كار كليه نبايدمصرف شود.

عوارض جانبی مزالازین

* عوارض شایع (%10سیستم اعصاب مرکزی: سردرد گوارشی: باد گلو، درد شکمی، یبوست تنفسی: نازوفارنژیت عوارض نسبتا شایع (%10-1): قلبی عروقی: افزایش فشار خون سیستم اعصاب مرکزی: سرگیجه، خستگی، درد، عصبانیت، خواب رفتگی اندام پوستی: راش پوستی، کچلی، آکنه ولگاریس غدد درون ریز و متابولیسم: افزایش تری گلیسرید سرم، کاهش وزن گوارشی: اسهال، تشدید کولیت اولسراتیو، نفخ، درد ناحیه فوقانی شکم، سوء هاضمه، تهوع، درد ناحیه تحتانی شکم، گاستروانتریت، بواسیر، ناتوانی در تخلیه کامل مدفوع، خونریزی گوارشی، اسهال خونی، پانکراتیت، کلانژیت اسکلروزدهنده (التهاب مجرای صفراوی)، استفراغ، درد رکتوم،‌ باد کردن شکم، درد مقعد و رکتوم، تهوع و استفراغ، کولیت ادراری تناسلی: خون در ادرار، تکرر ادرار هماتولوزی و انکولوژی: کاهش هماتوکریت، کاهش هموگلوبین، خونریزی مقعدی کبدی: هپاتیت کلستاز، افزایش سطح سرمی آنزیم های ترانس آمیناز، بی کفایتی کبدی عفونی: آنفلونزا، عفونت، عفونت ویروسی عصبی، عضلانی و اسکلتی: کمردرد، درد مفاصل، آرتروپاتی، درد پا چشمی: اختلالات بینایی گوشی: وزوز گوش کلیوی: کاهش کلیرانس کراتینین تنفسی: رینیت، سینوزیت، سرفه، تنگی نفس متفرقه: سندرم عدم تحمل، تب

تداخلات دارویی مزالازین

*مشخصات کلی تداخلات: - حساس به pH معده (تداخل با داروهایی که pH معده را تغییر می‌دهند، بررسی شود.) - تشدید اثرات سرکوب‌کننده مغز استخوان - تشدید سمیت کلیوی تداخلات رده X (پرهیز): تداخل قابل‌توجهی مشخص نشده است. کاهش اثرات داروها توسط مزالازین: گلیکوزید های قلبی کاهش اثرات مزالازین توسط داروها: آنتی‌اسیدها، آنتاگونیست های گیرنده هیستامینی H₂، مهارکننده‌های پمپ پروتونی افزایش اثرات داروها توسط مزالازین: هپارین، هپارین ها (با وزن مولکولی پایین)، داروهای سرکوب‌کننده مغز استخوان، آنالوگ‌های تیوپورین، واکسن‌های حاوی ویروس آبله‌مرغان افزایش اثرات مزالازین توسط داروها: داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی تداخل با غذا: ذکر نشده است.

هشدار ها مزالازین

اين دارو در صورت وجود اختلالهاي خوني و تنگي پيلور با احتياط مصرف شود.

توصیه های دارویی مزالازین

اين دارو بايد قبل از غذا و هنگام خواب با مقدار كافي آب مصرف شود.

کد ژنریکنام فارسینام انگلیسی
06168انما مزالازینMESALASINE 1000MG ENEMA
11655شیاف مزالازینMESALAZINE 1000MG SUPP
02443ساشه گرانول مزالازینMESALAZINE 1G/SACHET GRANULE
01728قرص مزالازینMESALAZINE 250MG EC TAB
00812قرص مزالازینMESALAZINE 400MG TAB
00785انما مزالازینMESALAZINE 4G ENEMA
02246شیاف مزالازینMESALAZINE 500MG SUPP
00813قرص مزالازینMESALAZINE 500MG TAB
01867شیاف مزالازینMESALAZINE 50MG SUPP
09916قرص مزالازینMESALAZINE 800MG TAB
02155قرص مزالازینMESALAZINE SR 250MG TAB
02156قرص مزالازینMESALAZINE SR 500MG TAB
نام انگلیسینام فارسیشکل داروییدوزنحوه استفادهپایهکد ATC
MESALAZINEمزالازینENEMA4 g/100mLRECTALMESALAMINE 4 g/100mLA07EC02
MESALAZINEمزالازینTABLET, EXTENDED RELEASE1200 mgORALMESALAMINE 1200 mgA07EC02
MESALAZINEمزالازینTABLET, DELAYED RELEASE400 mgORALMESALAMINE 400 mgA07EC02
MESALAZINEمزالازینTABLET, EXTENDED RELEASE1600 mgORALMESALAMINE 1600 mgA07EC02
MESALAZINEمزالازینTABLET, DELAYED RELEASE500 mgORALMESALAMINE 500 mgA07EC02

مصرف در بارداری

گروه B

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات حیوانی شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو مشاهده نشده است. مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.