گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

متارامینول تارترات

Metaraminol Tartrate

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

طبقه بندی مارتیندل

موارد مصرف متارامینول تارترات

داروی متارمینول يك سمپاتوميمتيك مي باشد (رجوع شود به مبحث آدرنالين) با آثار مستقيم و غير مستقيم بر گيرنده هاي آدنرژیک و داراي فعاليت آلفا و بتا آدنرژیک مي باشد و همچنين داراي اثر آدنرژیک است و بصورت يك اینوتروپیک محيطي عمل مي كند و باعث افزايش برون ده قلبي مي شود. به علاوه سبب افزايش مقاومت محيطي و فشار خون مي گردد. جريان خون کرونری افزايش مي يابد و سرعت ضربان قلب كاهش مي يابد. از اين رو دارو به فرم Metaraminol Tartarate به خاطر فعاليت منقبض كنندگي آن در حالت كاهش فشار خون همانند مواقع بي حسي نخاعي استفاده مي شود. دوزهاي تجويزي بر اساس پايه بيان مي شوند. 5/9 ميلي گرم Metaraminol Tartarate تقريباً معادل با 5 ميلي گرم Metaraminol مي باشد و جهت نگهداري فشار خون مي توان از انفوزيون داخل وريدي با دوز 15 تا 100 ميلي گرم Metaraminolدر 500ml گلوكز 5% يا كلريد سديم 9/0% استفاده كرد و سرعت تجويز بستگي به ميزان پاسخ دهي بيمار دارد. غلظت هاي بالاتري نيز تجويز شده است و از آن جا كه اثر حداكثر بلافاصله ظاهر نمي گردد حداقل 10 دقيقه بايد قبل از اقدام به افزايش دوز صبر كرد. در اورژانس ممكن است دوز 5/0 تا 5 ميلي گرم به طريق تزريق مستقيم داخل وريدي تجويز شود كه با انفوزيون داخل وريدي همانند آنچه توضيح داده شد پيگيري مي گردد. همچنين اين دارو به طريق تزريق داخل عضلاني و زير پوستي جهت جلوگيري از افت فشار خون و در دوزهايي معادل با 2 تا 10 ميلي گرم Metaraminol تجويز ميگردد.

فارماکوکینتیک متارامینول تارترات

داروی مترمینول حدود 10 دقيقه بعد از تزريق داخل عضلاني عمل مي كند با طول اثر حدوداً يك ساعت و متعاقب تزريق داخل وريدي اثر آن طي يك يا دو دقيقه حاصل مي شود و تا حدود 20 دقيقه دوام دارد.

عوارض جانبی متارامینول تارترات

متارامینول در مقايسه با آدرنالين و نورآدرنالين طول اثر طولاني تري دارد و در نتيجه پاسخ وازوپرسور وسيع تر مي تواند منجر به افزايش مداوم تري در فشار خون شود. همچنين تاکی کاردی و ديگر آريتمي ها مي تواند باعث كاهش جريان خون جفت شود و بايد از مصرف آن در حين حاملگي پرهيز شود. مي توان اثر افزايش دهنده فشار خون Metaraminol را با يك آلفا بلوكر مثل Phentolamine درمان كرد. در صورت ترشح تصادفي خارج عروقي دارو طي تزريق داخل وريدي نکروز بافتي مي تواند رخ دهد و در اين حالت انفیلتراسیون Phentolamine مي تواند سودمند باشد. در مورد عوارض جانبي سيمپاتوميمتيك و پيشگيريهاي لازم رجوع كنيد به مبحث آدرنالين.

تداخلات دارویی متارامینول تارترات

رجوع كنيد به مبحث آدرنالين

مصرف در بارداری

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.