جستجو
Generic filters

داروهای آنتی نئوپلاستیک

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

نیتروژن موستارد

Nitrogen Mustard

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

طبقه بندی مارتیندل

موارد مصرف نیتروژن موستارد

این دارو در درمان سرطان ریه،لوسمی ( لنفوستیک مزمن و لوسمی میلوسیتیک مزمن )، لنفوم هوچکینی ( و بعضی از انواع غیر هوچکینی )، ترشحات ناشی از تومور بدخیم، میکوزفونکوئید و پلی سیتمی ورا به کار برده می شود.

مکانیسم اثر نیتروژن موستارد

این دارو با ایجاد اتصال بین رشته DNA و نیز RNA موجب مهار ساخت پروتئن ها ونهایتاً مرگ سلول می گردد.

فارماکوکینتیک نیتروژن موستارد

کلرمتینبه سرعت توسط مایعات بدن غیر فعال و بعد از تزریق داخل حفره ای به طور ناقص جذب می گردد. اثر آن طی چند ثانیه تا چند دقیقه ظاهر می شود.

عوارض جانبی نیتروژن موستارد

تب، لرز و یا گلو درد، وقفه در فعالیت اندام های تناسلی، بثورات جلدی، کاهش شنوایی و زنگ زدن در گوش از عوارض جانبی شایع این دارو می باشند.

تداخلات دارویی نیتروژن موستارد

کلرمتین ممکن است غلظت خونی اسیداوریک را افزایش دهد. بنابراین اگر همزمان با آلوپورینول و کلشی سین مصرف شود، تنظیم مقدار مصرف داروهای ضد نقرس ضروری است.

هشدار ها نیتروژن موستارد

1- در صورت وجود کاهش فعالیت مغز استخوان و در افرادی که سابقه تومور مغز استخوان و یا عفونت های شدید و گسترده داشته اند با احتیاط تجویز گردد. 2- این دارو احتمالاً باعث تضعیف گناد ها در دو جنس می گردد.

توصیه های دارویی نیتروژن موستارد

1- احتمال بروز تهوع، استفراغ و کاهش اشتها وجود دارد ولی درمان را با وجود این عوارض باید ادامه داد. 2- در صورت بروز خونریزی غیر طبیعی، دفع دشوار ادرار، مدفوع سیاه رنگ و وجود نقاط قرمز رنگ در روی پوست حتماً پزشک باید در جریان قرار گیرد. 3- از استنشاق و تماس چشم و پوست با دارو خودداری گردد و در صورت تماس فوراً محل با آب به مدت حداقل 15 دقیقه و سپس با محلول 2% تیوسولفات سدیم شسته شود.

کد ژنریکنام فارسینام انگلیسی
11859MECHLORETHAMINE HCL 10MG VIAL
02116آمپول نیتروژن موستاردCHLORMETHINE HCL (NITROGEN MUSTARD) 10MG AMP
نام انگلیسینام فارسیشکل داروییدوزنحوه استفادهپایهکد ATC
CHLORMETHINE HYDROCHLORIDE (NITROGEN MUSTARD)کلرمتین هیدروکلراید (نیتروژن موستارد)INJECTION, POWDER, FOR SOLUTION10 mgPARENTERALMECHLORETHAMINE HYDROCHLORIDE 10 mgL01AA05

مصرف در بارداری

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.