داروهای آنتی نئوپلاستیک

گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

اوسیمرتینیب

Osimertinib

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

طبقه بندی مارتیندل 


تامسولوسین چیست؟
به طور شایع اندازه ی غده ی پروستات در مردان با افزایش سن افزایش می یابد.
اما این افزایش سایز فرد را با مشکلاتی از جمله مشکلات در دفع ادرار مواجه می‌نماید و علائمی همچون عدم احساس خالی شدن مثانه، ادرار قطره قطره،تکرر ادرار  افزایش دفعات احساس نیاز به  دفع ادرار مواجه می نماید.
تامسولوسین دارویی است که با شل کردن عضلات صاف اطراف مثانه و غده ی پروستات، موجب تسهیل دفع ادرار می گردد و به این ترتیب علائم ناشی از بزرگ شدن پروستات را کاهش می دهد. در بعضی موارد نیاز به تجویز بیش از یک دارو جهت کنترل علائم بزرگی پروستات می باشد که معمولا تامسولوسین یکی از آنهاست. به همین دلیل در کنار سایر داروهای موثر، جهت ترکیب درمانی در محصولات دارویی جدید دنیا  نیز حضور دارد.

پیش از شروع مصرف تامسولوسین
-در صورتی که احساس سرگیجه می کنید و هنگام تغییر وضعیت از حالت نشسته به ایستاده یا پس از دفع ادرار، دچار افت فشار یا از حال رفتن می شوید، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.
-در صورتی که نیاز به جراحی چشم دارید، پزشک را مطلع نمایید.
-چنانچه سابقه ی هرگونه اختلال کبدی و کلیوی دارید، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.
-سابقه ی حساسیت به تامسولوسین یا هر داروی دیگر را به پزشک اطلاع دهید.
-لیست کاملی از داروها و مکمل های غذایی و گیاهی مصرفی خود تهیه نموده و در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید تا در صورت امکان بروز تداخل دارویی، اقدامات لازم انجام گیرد.

نحوه ی صحیح مصرف تامسولوسین
-تامسولوسین در دقیقاً به صورتی که پزشک یا داروساز به شما توصیه نموده مصرف نمایید. کپسول یا قرص را به صورت کامل به همراه یک لیوان آب میل کنید و از خرد کردن، باز کردن یا جویدن آن خودداری نمایید.
-در اولین نوبت های مصرف این دارو ممکن است احساس سرگیجه یا از حال رفتن به شما دست دهد. به همین خاطر مهم است که دارو را برای بار اول در شب و حتماً پیش از رفتن به رختخواب مصرف نمایید و در صورت احساس سرگیجه یا تعریق به حالت دراز کش باقی بمانید تا این حالت به طور کامل برطرف گردد.
-به طور معمول یک عدد قرص یا کپسول به صورت روزانه تجویز می‌گردد که نوبت اول را حتما شب پیش از خواب مصرف نمایید اما نوبت های بعدی را می توانید با توجه به شرایط خود در هر زمانی از شبانه روز که برای شما مناسب تر است، مصرف کنید.
توصیه می شود دارو را نیم ساعت پس از یکی از وعده‌های غذایی خود در روز مصرف نمایید.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، چنانچه در طول روز به خاطر نیاوردید، نوبت فراموش شده را مصرف ننموده و مصرف روزهای بعدی را طبق روال سابق ادامه دهید. از دو برابر نمودن مقدار مصرف در یک نوبت خودداری نمایید.
-به منظور تاثیر بهتر دارو ترجیحا دارو را در زمان مشخصی از روز به صورت منظم مصرف نمایید.

توصیه ها
-در مدت درمان با این دارو حتماً تحت نظر پزشک خود بمانید تا پزشک با اقدام به آزمایشات بالینی و معاینات دقیق، روند بهبودی را مورد بررسی قرار دهد.
-آزمایشات درخواست شده توسط پزشک را به صورت منظم و دوره ای انجام دهید.
-توصیه می‌شود از مصرف الکل در مدت درمان با تامسولوسین خودداری نمایید. زیرا مصرف الکل در این دوره  احتمال بروز عوارض دارویی تامسولوسین ازجمله افت فشار و سرگیجه را افزایش می دهد.
-کاهش مصرف فرآورده های حاوی کافئین مانند چای قهوه و نوشابه ها می‌تواند برای بهبود علائم شما مفید واقع شود.
-با توجه به تاثیرات منفی نیکوتین بر روی مثانه، چنانچه سیگاری می باشید ترک سیگار می تواند به بهبود علائم شما کمک بسیاری نماید لذا در این مورد با پزشک خود مشورت نمایید.
 -در صورتی که جراحی دندان در پیش دارید، حتماً درمانگر خود را در جریان مصرف داروی تامسولوسین قرار دهید. زیرا فشار خون شما در این شرایط با مصرف داروی بیهوشی و بیحسی سریعتر و بیشتر از سایر افراد طبیعی افت می نماید.
-در صورتی که قرار است جراحی چشم انجام دهید، حتماً پزشک خود را در جریان مصرف داروی تامسولوسین قرار دهید. زیرا ممکن است نیاز باشد که مصرف این دارو را برای مدتی قطع نمایید.

عوارض ناخواسته دارویی تامسولوسین
-در صورت احساس سرگیجه از رانندگی و کار با ابزاری که نیاز به احتیاط دارد تا زمانی که اثر دارو باقی است خودداری نمایید.
-در صورت بروز هرگونه مشکل از جمله مشکلات مربوط به دفع ادرار و یا مشکلات جنسی، با مشورت گرفتن از پزشک یا داروساز خود می توانید شرایط خود را بهبود ببخشید.

نام انگلیسینام فارسیشکل داروییدوزنحوه استفادهپایهکد ATC
OSIMERTINIB (AS MESYLATE)اسیمرتینیب (بصورت مزیلات)TABLET40 mgORALMERELETINIB 40 mgL01XE
OSIMERTINIB (AS MESYLATE)اسیمرتینیب (بصورت مزیلات)TABLET80 mgORALMERELETINIB 80 mgL01XE

مصرف در بارداری

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.