جستجو
Generic filters

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

پنتاگاسترین

Pentagastrin

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

طبقه بندی مارتیندل

موارد مصرف پنتاگاسترین

: پنتاگاسترین به عنوان دارو کمکی برای تشخیص عملکرد ترشحی اسید معده در بیماران مشکوک به فقدان اسید معده، کم خونی پرنیسیوز، گاستریت آتروفیک و یا کارسینوم معده، بعد از اعمال جراحی واگوتومی یا برداشت قسمتی از معده، مصرف می شود. این دارو همچنین در تشخیص زخم دوازدهه و تشخیص تومور زولینگرالیسون مصرف می شود.

مکانیسم اثر پنتاگاسترین

پنتاگاسترین، یک پلی پپتید صناعی است که به دلیل مشابهت با گاسترین طبیعی، سلول های مسئول ترشح اسید معده را وادار به ترشح اسید می نماید.

فارماکوکینتیک پنتاگاسترین

پس از تزریق به سرعت جذب می گردد. اثر آن پس از 10 دقیقه قابل مشاهده است. حداکثر پاسخ 30-20 دقیقه بعد از تجویز ظاهر می شود، طول اثر آن حداکثر 80-60 دقیقه است. نیمه عمر دارو 10 دقیقه و دفع ان کلیوی است.

منع مصرف پنتاگاسترین

در افراد با زخمهای عمیق و یا سوراخ شدگی حاد، انسدادی و یا خونریزی دهنده دستگاه گوارش، حساسیت یا ایدیوسنکرازی نسبت به پنتاگاسترین نباید مصرف شود.

عوارض جانبی پنتاگاسترین

ایجاد گاز در معده، تهوع و استفراغ، درد معده و احساس دفع فوری مدفوع از عوارض جانبی شایع دارو می باشند. همچنین در بعضی افراد واکنش حساسیتی پوستی ایجاد می کند.

تداخلات دارویی پنتاگاسترین

مصرف همزمان ضد اسیدها، داروهای آنتی کولینرژیک، سایمتیدین، رانیتیدین و امپرازول به دلیل تأثیر در میزان ترشح و آزاد سازی اسید معده در آزمایش تشخیصی تداخل می کنند.

هشدار ها پنتاگاسترین

1- در افراد مبتلا به بیماری فعال مجاری صفراوی، کبدی، یا لوزالمعده با احتیاط مصرف شود. 2- مقادیر بیش از میزان توصیه شده باعث مهار تولید اسید معده می گردد. 3- بی ضرری مصرف دارو در بارداری و برای کودکان اثبات نشده است.

توصیه های دارویی پنتاگاسترین

1- شب قبل از انجام آزمایش، از خوردن غذا و چهار ساعت پیش از انجام آن از نوشیدن مایعات خودداری شود. 2- از مصرف داروهای آنتی اسید پیش از آزمایش خودداری شود. 3- 24 ساعت قبل از آزمایش از مصرف داروهای آنتی کولینرژیک، سایمتیدین، رانیتیدین و هر داروئی که بر میزان اسید معده تأثیر می گذارد، خودداری شود. 4- در صورت بیماری های صفراوی، اختلالات کلیوی و التهاب حاد پانکراس، تحریک ترشح آزیم های پانکراس و بیکربنات و افزایش ترشح صفرا ممکن است نامطلوب باشد. 5- این فرآورده باید در 8-2 درجه سانتیگراد نگهداری شود. از انجماد فرآورده جلوگیری شود.

کد ژنریکنام فارسینام انگلیسی
00969آمپول پنتاگاسترینPENTAGASTRIN 0.2MG/ML 2ML AMP
نام انگلیسینام فارسیشکل داروییدوزنحوه استفادهپایهکد ATC
PENTAGASTRINپنتاگاسترینINJECTION0.25 mg/1mLPARENTERALPENTAGASTRIN 0.25 mg/1mLv04cg04

مصرف در بارداری

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.