جستجو
Generic filters

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

تولبوتامید

Tolbutamide

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟

طبقه بندی مارتیندل


تولبوتامید

این دارو همراه رژیم غذایی و فعالیت بدنی مناسب برای کنترل قند خون در دیابت نوع ۲ معرفی شده است.این دارو می تواند همراه با سایر داروهای ضد دیابت تجویز شود.

تولبوتامید از دسته دارویی سولفونیل اوره ها می باشد و با افزایش ترشح انسولین در خون به کنترل قند خون کمک می کند.

این دارو که به صورت خوراکی می باشد معمولا بصورت یکبار در روز (صبح ها) تجویز می شود که البته طبق نظر پزشک می توان مقدار مصرف روزانه ی بیمار را در چند نوبت تقسیم کرد.خصوصا در مواردی که مصرف یک نوبت در روز این دارو برای بیمارمعده درد ایجاد کند.

عوارض شایع

مشکلات گوارشی مانند معده درد ،احساس پری معده،تهوع،سردرد و افزایش وزن ممکن است با مصرف این دارو بروز کند.با این حال عوارض جدی ناشی از این دارو در اکثر مصرف کنندگان آن دیده نشده است.

این دارو مانند سایر دارو های ضد دیابت میتواند افت قند خون ایجاد کند.به همین دلیل باید بیمار نسبت به علائم افت قند خون و راهکارهای پیشگیری و مقابله با آن آگاهی داشته باشد.(لینک هیپو گلیسمی)

رعایت تغذیه مناسب با افزایش تعداد وعده های غذایی سبک در روز و دریافت کالری مناسب از رژیم غذایی و ترجیحا رعایت یک برنامه ی غذایی ثابت و منظم جهت پیشگیری از این عارضه بسیار موثر است.

توصیه ها

از آنجا که طی درمان با این دارو حساسیت بدن شما به نور بیشتر خواهد شد، تا حد ممکن از قرارگرفتن در معرض نور مستقیم خودداری کنید و از کرم ضدافتاب، پوشش مناسب و عینک آفتابی استفاده کنید.

گااهی مصرف برخی داروها علائمی شبیه به افت قند خون ایجاد میکند .مثلا بتابلاکر ها (متروپرونول،پروپرانول و یا قطره های چشمی مانند تیمولول) ممکن است تپش قلب ایجاد کنند .بنابراین در صورت مصرف داروهای دیگر حتما با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید تا عوارض ناشی از مصرف آنها را با علائم افت یا افزایش قندخون اشتباه نگیرید.بهتر است در این موقعیت ها پیش از هر اقدام در صورت ممکن قندخون خودرا اندازه گیری کنید .

از آنجا که احتمال بروز عارضه ی اسیدوز لاکتیک در افراد با مشکلات کبدی،ریوی و کلیوی و یا نارسایی قلبی بیشتر است،لازم است تجویز این دارو برای این بیماران با احتیاط بیشتری صورت گیرد .

مصرف الکل همراه با این دارو سبب کاهش اثر آن می شود.

مصرف در بارداری

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.