گروه تلگرام

گروه تلگرام (نیازمندی دارویی)

برای اعلام نیازمندی دارویی یا تامین دارو، لطفا در گروه تلگرام عضو شوید.

تالارهای گفتگوی داروسازی

هر سوال، مشکل و یا نیازمندی دارید می‌توانید در تالارهای گفتگوی داروسازی مطرح کنید.

ویتامین ب1+ب6+ب12

Vitamin B1+B6+B12

نیازمند این دارو هستید؟
از کدام داروخانه بخرم؟نوروبیون محصول شرکت اکتوورکو

کاربرد ویتامین B1+B6+B12
فرم تزریقی ویتامین های ب1، ب6 و ب12 در افرادی که کمبود این ویتامین ها را دارند کاربرد دارد. کمبود ویتامین های گروه ب می تواند منجر به کم خونی، خستگی مفرط، سردرد، ریزش مو و آسیب های عصبی، کبدی و کلیوی گردد.


 


 

موارد مصرف

ویتامین های گروه ب دسته ای از ویتامین های محلول در آب هستند. ویتامین های گروه ب شامل ب1، ب6 و ب12 نقش مهمی در تولید انرژی درون سلولی دارد. ویتامین ب12 برای تولید سلول های خونی طبیعی لازم است. وجود ویتامین ب1 و ب6 برای سلامت سلول های عصبی الزامیست. ویتامین های گروه ب باعث بهبود متابولیسم و تقویت سیستم ایمنی می شوند. کمبود ویتامین های گروه ب می تواند منجر به کم خونی، خستگی مفرط، افسردگی، آسیب های عصبی، گیجی، سردرد، نارسایی قلبی، ریزش مو و مشکلات کبدی شود.

مکانیسم اثر

ویتامین ب1 با آدنوزين تري فسفات(ATP) تركيب شده و تيامين پيروفسفات را كه يك آنزيم ضروري براي متابوليسم كربوهيدرات ها است، ايجاد مي كند. ویتامین ب6 در گلبول هاي قرمز خون به فسفات پيريدوكسال تبديل مي شود كه به عنوان يك كوآنزيم در اعمال متابوليك گوناگون مؤثر بر مصرف پروتئين، كربوهيدرات و چربي عمل مي كند. پيريدوكسين در تبديل تريپتوفان به نياسين يا سروتونين، تجزيه گليكوژن، تبديل اكسالات به گليسين، سنتز گاما آمينوبوتيريك اسيد درسيستم اعصاب مركزي نيز دخالت دارد. ويتامين B12 به صورت كوآنزيم در اعمال متابوليك مختلفي مانند متابوليسم كربوهيدرات ها و چربي ها و ساخت پروتئين، دخالت مي كنند و عمدتاً به دليل تأثير در متابوليسم متيولين، اسيد فوليك و مانوليك، براي رشد و تكثير سلولي، خونسازي و ساخت نوكلئوپروتئين و ميلين ضروري است.

فارماکوکینتیک

ویتامین ب1 سریعا از طریق عضلانی جذب می شود و عمدتا از طریق ادرار دفع می شود. زمان لازم براي رسيدن به اوج غلظت پلاسمايي ویتامین ب12 از راه تزريق عضلاني 60 دقيقه است. ويتامين B12 از طريق صفرا دفع مي شود. مقادير بيش از حد مورد نياز روزانه بدون تغيير از طريق ادرار دفع مي شود. ویتامین ب12 (پیریدکسین) به طور عمده دركبد ذخيره مي شود. متابوليسم اين ويتامين كبدي است و نيمه عمر آن 20-15 دقیقه است. اين دارو تقريباً به طور كامل به صورت متابوليت از طريق كليه دفع مي شود.

عوارض جانبی

مصرف مقادیر زیاد ویتامین های گروه ب می تواند منجر به یبوست، اسهال یا دل آشوبه شود که با قطع مصرف آن و تنظیم میزان ویتامین های گروه ب توسط مکانیسم های داخلی این عوارض برطرف می شود.

کد ژنریکنام فارسینام انگلیسی
10427آمپول ویتامین ب۱+ب۶+ب۱۲VITAMIN B1/B6/B12 AMP

مصرف در بارداری

هشدارها

دیدگاهی وجود ندارد!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.